Promowane

Zmiana samochodu w czasie pandemii – jak to zrobić i nie zwariować?

kluczyki do samochodu w dłoni - w tle samochód stojący na podjeździe

Pandemia COVID-19 w wielu płaszczyznach poważnie zmieniła nasze życie. Inaczej robimy zakupy, inaczej spędzamy czas wolny i inaczej wydajemy pieniądze. Jeszcze do niedawna wymiana samochodu na nowszy wydawała się czynnością łatwą i szybką, jednak w ostatnich miesiącach sporo się pod tym kątem zmieniło. Mniej chętnie wydajemy oszczędności, a ponadto same oględziny i transakcja sprawiają więcej trudności. Jak się w tym odnaleźć i nie zwariować?

Po pierwsze – poszukaj atrakcyjnych ofert

Wiele osób w obliczu niepewnej sytuacji ekonomicznej i braku pewności odnośnie przyszłych dochodów rezygnuje z wymiany samochodu na nowszy i bardziej prestiżowy. Wydaje się to bardzo rozsądne – w końcu samochód raczej nie zawsze jest na pierwszym miejscu wśród potrzeb naszych i naszej rodziny. W tym niepewnym okresie podobnie myślą tysiące osób, co paradoksalnie sprawia, że zakup samochodu używanego jest bardziej opłacalny niż kiedykolwiek. Sprzedający w obliczu niższego zainteresowania są gotowi znacząco obniżać ceny, co pozwala na zakup dobrze wyposażonego i zadbanego pojazdu za naprawdę niewielkie pieniądze. Warto więc na początek ustalić budżet, określić swoje oczekiwania i ruszyć na poszukiwania nowego pojazdu. Z pomocą może przyjść jeden z portali – Pokato.pl oferujących ogłoszenia motoryzacyjne darmowe. Po ustawieniu żądanych parametrów szybko może okazać się, że w Twojej okolicy znajduje się wiele interesujących ofert. 

Po drugie – nie szczędź na mechaniku 

To bardzo ważna zasada, którą warto wprowadzać w życie zawsze, ilekroć kupujemy samochód używany. Według zapewnień sprzedających praktycznie każdy pojazd na rynku jest w idealnym stanie, jednak rzeczywistość zazwyczaj boleśnie weryfikuje te zapewnienia. Mniejszy problem, jeśli usterka dotyczy samochodu kupionego od firmy czy pośrednika prowadzącego działalność gospodarczą – wówczas ochrona prawna jest znacznie większa i w najgorszym wypadku można zwrócić auto i odzyskać pieniądze. Kupując od osoby prywatnej, trzeba jednak znacznie bardziej mieć się na baczności i nie opierać się tylko na opinii sprzedawcy. 

Każdy używany samochód warto zaprowadzić do mechanika, który za relatywnie niewielkie pieniądze dokona pogłębionego przeglądu stanu technicznego. W większości przypadków po takim badaniu powinno się udać zlokalizować większość usterek, w tym tych niewidocznych na pierwszy rzut oka. Taka informacja pomoże albo skuteczniej negocjować obniżkę ceny, albo podjąć świadomą decyzję o rezygnacji z zakupu. 

Po trzecie – poszukaj nabywcy na dotychczasowy samochód

Kupno nowego auta to spore emocje i przyjemność, na którą wielu z nas czeka latami. Jednak mimo tego nie warto zapominać o dotychczasowym samochodzie i jak najszybciej poszukać jego nabywcy – kogoś, kto zrobi z niego jeszcze użytek, a może nawet będzie podobnie zadowolony z nowego nabytku. Zwlekanie zwyczajnie się nie opłaca – auto traci na wartości, nadal trzeba płacić ubezpieczenie i wykonywać przeglądy techniczne, a nieużywany pojazd szybko niszczeje. Kupując i odsprzedając używane samochody, działamy też proekologicznie – wydłużając ich okres eksploatacji, co redukuje liczbę produkowanego złomu i zmniejsza zapotrzebowanie na produkcję nowych egzemplarzy. Nasze codzienne decyzje mają w istocie duży wpływ na otaczającą nasz rzeczywistość. 

Wymiana samochodu jeszcze nigdy nie była tak łatwa

Pandemia zmieniła wiele w naszych nawykach. Niektóre z nich, jak poszukiwanie ofert i robienie zakupów w internecie, pozostaną z nami na zawsze. Pomimo ograniczeń, jakie niosą za sobą restrykcje i ograniczenia, warto korzystać z pełni możliwości, jakie stają się możliwe dzięki tym nowym narzędziom. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *