Promowane

Pandemia zmienia rynek e-commerce w Polsce

e-commerce w Polsce

Handel elektroniczny zmienił się w okresie pandemii i nie chodzi tylko o to, że najbogatszy człowiek na ziemi jest jest teraz jeszcze bardziej nieprzyzwoicie bogaty. Pandemia stała się szansą dla każdego sklepu internetowego. Jeszcze w czasie pandemii platforma e-handlowa Shoper donosiła o gwałtownym wzroście sprzedaży internetowej i liczby sklepów internetowych w niektórych sektorach rynku (przede wszystkim w branży spożywczej) między kwietniem 2020 i 2021. Informacje o tym jak zmienił się i rozwinął handel elektroniczny w okresie pandemii przynosi także najnowszy raport Gemius.

Handel elektroniczny w pandemii – badania opinii internautów

Około jednej trzeciej ankietowanych internautów kupujących w sieci wskazało, że w wyniku pandemii COVID-19 kupują więcej online (30%) lub częściej wybierają sklep internetowy (33%). Ponadto, 15% z nich deklaruje, że zaczęli kupować w sieci produkty, których nie kupowali wcześniej, a 13% przy poszukiwaniu produktów wybiera teraz jako pierwszy sklep internetowy zamiast szukać danego produktu w sklepach stacjonarnych. Głównym powodem, dla którego internauci korzystają częściej z oferty sklepów internetowych jest to, że są one zawsze dostępne, niezależnie od sytuacji pandemicznej, aczkolwiek zwracali uwagę również, że w przypadku sklepu internetowego zakupy są szybsze (53% wskazań), tańsze (44%) i bezpieczniejsze (35%), co również może mieć związek z ryzykiem infekcji. Jeden na dziesięciu respondentów wskazał, że wybiera częściej sklep internetowy ze względu na zmianę stylu i miejsca pracy, co ma związek ze zwiększeniem się liczby osób pracujących z domu – jedna z różnic między sklepem internetowym a handlem offline jest taka, że robienie zakupów „po drodze” nie jest czynnikiem wpływającym na wybory kupujących. Dostępność sklepu internetowego niezależnie od sytuacji pandemicznej jest ważniejsza dla kobiet: 66% z nich wskazało na ten aspekt zakupów w sieci, w porównaniu do 57% mężczyzn. Z kolei dla panów nieco ważniejsza jest cena i bezpieczeństwo transakcji handlowych w sklepie internetowym. Nieco więcej mężczyzn deklaruje też, że przyczyną zwrócenia się w kierunku rynku e-commerce jest zmiana trybu pracy. Nie są to znaczące różnice – na poziomie zaledwie kilku punktów procentowych – ale na tle tego, że kobiety stanowią nieco większą grupę kupujących warto zwrócić uwagę na odpowiedzi, których mężczyźni udzielają częściej. To że handel internetowy jest dostępny niezależnie od sytuacji pandemicznej i że zakupy online są bezpieczniejsze jest szczególnie istotne dla osób starszych (50+ lat), podczas gdy do młodzieży (15-24 lat) przede wszystkim przemawia szybkość zakupów w sieci. Podobnie, prawie dwie trzecie (62%) ankietowanych internautów robiących zakupy w sklepach internetowych zadeklarowało, że do robienia zakupów w sklepie internetowym zachęca ich możliwość robienia zakupów wtedy gdy sklepy stacjonarne są zamknięte, na przykład w czasie lockdownu spowodowanego pandemią. Umieszcza to tą zaletę zakupów w sieci wśród pięciu najważniejszych czynników motywujących potencjalnych klientów korzystających z internetu, obok dostępności całą dobę, braku konieczności jechania do sklepu i atrakcyjnych cen. Ta kwestia jest szczególnie istotna dla kobiet, spośród których aż 71% wskazało na jej znaczenie (co czyni z niej trzeci najważniejszy dla kobiet czynnik motywujący), w porównaniu do tylko 53% mężczyzn (dla których ważniejszy jest m.in. większy asortyment niż w sklepach tradycyjnych).

Handel elektroniczny po pandemii – trwałość zmian nawyków zakupowych

Dokonywanie zakupów przez internet zyskało na popularności, a sklepy internetowe zdobyły wielu nowych klientów, ale czy trend ten się utrzyma? Wyniki badań Gemius sugerują, że tak. Zaledwie 2% ankietowanych zadeklarowało, że zamierzają powrócić do zakupów jak przed pandemią, podczas gdy aż 57% z nich oświadczyło, że po pandemii będą wybierać sklep internetowy równie często jak w jej trakcie. Przy tym mężczyźni częściej niż kobiety deklarowali, że będą równie często wybierać ten kanał sprzedaży po pandemii (61% mężczyzn wskazało na tą odpowiedź, w porównaniu do 53% kobiet). Także starsze grupy klientów (35+ lat) nieco częściej deklarowały, że będą równie często decydować się na dokonanie zakupu w sieci co w trakcie pandemii. Jest to szczególnie ważne w stosunku do tradycyjnie niechętnej nowym technologiom grupy wiekowej 50+ lat – można było przypuszczać, że osoby starsze będą najbardziej skłonne wrócić do dawnych nawyków. Tymczasem wygląda na to, że osoby te, kiedy już przekonają się do zakupów online, chętnie wybierają wygodny i bezpieczny proces zakupowy w handlu elektronicznym, który nie wymaga od nich pośpiechu i ruszania się z domu. Natomiast dla ludzi młodych ważną rolę odgrywa aspekt społeczny zakupów stacjonarnych (na przykład wspólne wychodzenie do galerii handlowych), co może być jednym z powodów, dla których nieco częściej deklarują chęć przynajmniej częściowego powrotu do nawyków zakupowych sprzed pandemii.

Pandemia wpłynęła też na przyspieszenie trendów w handlu elektronicznym, co jest szczególnie widoczne w przypadku dostaw ze sklepów online. Podobnie jak w zeszłym roku, najczęściej wybieraną metodą dostawy fizycznych produktów ze sklepów online jest odbiór z automatu paczkowego, ale w tegorocznym badaniu wskazało na nią aż 77% respondentów, podczas gdy kurier był najczęściej wybierany przez tylko połowę z nich. To duży skok w porównaniu do kilkupunktowej różnicy w poprzedniej edycji raportu. Tylko 24% ankietowanych internautów kupujących w sieci wybierało najczęściej dostawę pocztą na adres domowy lub służbowy. Jeszcze mniej popularny był odbiór zamówionych produktów w punkcie partnerskim lub sklepie stacjonarnym. Co być może ważniejsze, zmieniło się również nastawienie klientów sklepów online do różnych form dostawy. We wcześniejszych badaniach Gemius zawsze więcej kupujących w sieci deklarowało, że dostępność dostaw kurierskich najbardziej motywuje ich do dokonywania zakupów online. Nawet w zeszłorocznej fali badania, w której więcej internautów wybierało dostawę do automatu paczkowego, kurier pozostawał bardziej pożądaną metodą dostawy. Tymczasem z raportu na 2021 rok dowiadujemy się, że aż 81% internautów kupujących w sieci uważa, że do zakupów online najbardziej zachęca ich możliwość odbioru zamówienia z automatu paczkowego, podczas gdy na kuriera wskazało w tym kontekście tyko nieco ponad dwie trzecie (68%) z nich. Paczkomaty® dominują również jeśli chodzi o zwroty zamówień do sklepów online: 64% respondentów wskazało na możliwość darmowego odesłania towarów z Paczkomatu® jako preferowany sposób zwrotu, podczas gdy 44% preferuje możliwość zwrotu produktów kurierem w systemie door-to-door.

Pandemia nie wpłynęła zbytnio na popularność różnych grup towarów w handlu elektronicznym. Nadal najpopularniejsze kategorie to odzież i akcesoria (które kupowało 72% ankietowanych), obuwie (61%) oraz kosmetyki i perfumy (57%). Jeszcze podczas pandemii jedna ze znanych platform e-handlowych donosiła o gwałtownym rozwoju sieci sprzedaży i obrotów w sektorze zakupów spożywczych. Budowanie sieci dostawców żywności faktycznie było widoczne, choć nie zawsze poprzez typowe kanały e-handlowe, takie jak strona internetowa, ale na przykład poprzez zamówienia telefoniczne. Tymczasem według raportu Gemius odsetek internautów robiących zakupy spożywcze w sieci wzrósł od zeszłego roku o zaledwie pięć punktów procentowych: z 30% do 35%. Nadal więc jest to jednak z mniej popularnych branż. Wzrosło za to znaczenie mobile commerce – odsetek kupujących za pomocą telefonu komórkowego dorównuje już niemal najpopularniejszemu z urządzeń elektronicznych, jakim jest nadal laptop (różnica wynosi tylko dwa punkty procentowe). Jeśli więc ktoś jest właścicielem sklepu online, to musi przygotować swoją witrynę do prowadzenia sprzedaży przez urządzenia mobilne.

Mogłoby Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *