Promowane

5 powodów, dla których warto zainwestować w fotowoltaikę

instalacja fotowoltaiczna na tle zachodzącego słońca
Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii staje się coraz popularniejsze wśród obywateli naszego kraju. Wynika to głównie z chęci generowania oszczędności na prądzie, który z roku na rok staje się coraz droższy,  jednak nie jest to jedyny powód, przez który wzrasta zainteresowanie inwestycjami w OZE. Generowanie własnego prądu między innymi poprzez pozyskiwanie fotowoltaiką ze słońca ma więcej zalet. Dlaczego więc tak naprawdę warto sięgnąć po panele słoneczne?

Inwestycja w przyszłość

Wykorzystywane dotychczas surowce do produkcji prądu w elektrowniach stale zyskują na wartości. Z czego to wynika? Z faktu, że prędzej czy później ich wydobycie stanie się kosztownym procesem ze względu na ograniczoną ilość surowców. Nie bez powodu odchodzi się od wykorzystywania w domach pieców węglowych, a także tych zasilanych ekogroszkiem. Zmiana cen jest widoczna gołym okiem, co zachęca właścicieli domków jednorodzinnych do szukania alternatyw, jaką są między innymi panele słoneczne.

Możliwość skorzystania z dofinansowania

W naszym kraju coraz więcej mówi się o inwestowaniu w odnawialne źródła energii. W związku z tym pojawiło się również wiele programów, wspierających finansowo osoby, które zdecydowały się na instalacje fotowoltaiczne i inne tego typu instalacje. Co ciekawe, można złożyć wniosek o dofinansowanie swojej inwestycji, a jednocześnie odliczyć część jej kosztów od podatku podczas corocznego rozliczenia. Jest to spora zachęta, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że w ten sposób znaczna kwota przedsięwzięcia zwróci się w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Kiedy z własnej kieszeni trzeba wyłożyć znacznie mniejszą sumę, niż się początkowo zakłada, chętniej podejmujemy się skorzystania z takiego rozwiązania.

panele fotowoltaiczne
Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Oszczędność na rachunkach za prąd

Temat generowania prądu ze słońca na własne potrzeby jest dość kontrowersyjny, zwłaszcza wśród osób, które muszą coś zrobić z nadwyżkami wytworzonej energii. Właśnie dlatego istotne jest, aby odpowiednio zaprojektować instalację oraz dopasować ogniwa fotowoltaiczne tak, by generowały jedynie ilość prądu niezbędną do życia w gospodarstwie domowym. Wtedy domownicy zauważą znaczy spadek kosztów prowadzenia domu – nie tylko ze względu na brak rachunków za prąd, ale także możliwość wykorzystania instalacji fotowoltaicznej jako źródła zasilania także do innych instalacji w mieszkaniu.

Darmowe zasilanie ogrzewania

Jedną z instalacji, która może być zasilana przez prąd generowany z energii słonecznej, jest oczywiście ogrzewanie. Przykładowo może to być pompa ciepła wymagająca stałego zasilania, by pobierać ciepło z ziemi i dostarczać je do mieszkania w wybrany przez domowników sposób. Panele słoneczne mogą również świetnie współpracować z rekuperacją, czyli maszyną odzyskującą ciepło z powietrza podczas wymiany w wentylacji mechanicznej. Bez względu na wybrany sposób ogrzewania, można znacznie zmniejszyć jego koszta, redukując opłaty za prąd.

Pozytywny wpływ na środowisko

Czynnikiem, który ma najmniejszy wpływ na podjęcie decyzji o założeniu fotowoltaiki, jednak ma największe znaczenie dla ekologii, jest oczywiście ograniczenie produkcji substancji zanieczyszczających powietrze. To właśnie z tego powodu prowadzone są w kraju liczne programy z dotacjami oraz pożyczkami, umożliwiającymi budowę instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii. Świadomość społeczna, dotycząca stanu naszej planety, jest niezwykle ważna, dlatego zachęta w postaci zwrócenia części kosztów za fotowoltaikę na pewno pozytywnie wpływa na ilość założonych paneli na domach jednorodzinnych czy w gospodarstwach. 

Wiele osób ma wątpliwości co do tego, czy panele słoneczne okażą się dobrym rozwiązaniem dla ich domu. Wystarczy jednak zainwestować w wydajne panele oraz odpowiednio zaprojektowaną instalację, by móc w pełni wykorzystać energię pozyskiwaną ze słońca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *