Aktualności

Jaka cegła klinkierowa na elewacje

fot. silbud.com.pl

Wykonanie elewacji z cegieł klinkierowych wymaga odpowiedniego przygotowania zarówno teoretycznego, jak i praktycznego. Klinkier jest bowiem doskonałym materiałem, świetnie chroniącym przed zawilgoceniem, utratą ciepła i hałasem, ale tylko wtedy, kiedy elewacja jest przygotowana właściwie.

Cegła klinkierowa i ciepło

Docieplenia najczęściej kojarzą się ze styropianem lub wełną, ale trójwarstwowa ściana, a taka jest koniecznością przy zastosowaniu cegieł klinkierowych na elewacji, jest także świetnym rozwiązaniem jeśli chodzi o termoizolację, a poza tym wpływa korzystnie na mikroklimat dzięki dużej paroprzepuszczalności.Gdy wpiszemy w wyszukiwarkę „docieplenia Katowice”, znajdziemy wiele firm, które pomogą nam dobrać najkorzystniejsze rozwiązanie.

Zasad tylko kilka, ale bardzo ważnych

W gruncie rzeczy nie ma zbyt wielu wskazówek dotyczących wyboru cegieł klinkierowych. Przede wszystkim należy kierować się ich jakością – wykonywane wyłącznie z naturalnych materiałów różnią się od siebie przede wszystkim za sprawą detali technologicznych. Budowa domu musi zostać poprzedzona rozpoznaniem dostępnych możliwości i wyborem cegły klinkierowej idealnej w danych zastosowaniach – podawanie tu nazw producentów mija się z celem.

Wybierając cegły klinkierowe, zawsze należy używać tylko tych z jednej partii produkcyjnej. Jako wyrób naturalny i tak będą delikatnie różniły się od wyglądem, ale między partiami różnice te mogą być wyraźniejsze.

Przechowywanie zmienia właściwości

Najczęściej problemem jest przechowywanie cegieł już na placu budowy, natomiast wielu inwestorów, w poszukiwaniu oszczędności, kupuje cegły klinkierowe w mniej popularnych składach budowlanych, gdzie nie ma gwarancji co do tego, że były one przetrzymywane w odpowiednich warunkach.

– nie należy kupować cegieł leżących w miejscach wilgotnych;

– warto omijać cegły przemarzające (mimo że klinkier jest odporny na mróz, warto zawsze wybierać produkty, które były przechowywane w lepszych warunkach termicznych);

– jeśli istnieje ryzyko, że cegły klinkierowe zostały zalane przez deszcz lub były pokryte śniegiem, nie są one najlepszym wyborem.

Pękanie, szczerbienie itd.

Ze względu na proces wypalania w bardzo wysokich temperaturach i specyficzny skład mieszanki, z której wyrabia się klinkier, jest to materiał odporny na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli więc w składzie budowlanym zauważysz, że wiele cegieł ma nawet niewielkie rysy, pęknięcia lub jest wyszczerbionych, zrezygnuj przynajmniej z zakupu danej partii produkcyjnej, zachowując ostrożność przy oglądaniu kolejnych partii tego samego producenta: tego rodzaju wady mogą wynikać z niewłaściwego transportu, przechowywania, chwilowych zmian składu mieszanki albo czynników losowych. Warto mieć pewność, że cegły nie zaczną kruszyć się na elewacji lub w trakcie układania.

Podsumowanie

Najważniejszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze cegieł klinkierowych, jest ich jakość. W powyższym artykule zasugerowaliśmy, na co warto zwrócić uwagę i choć nie zamyka to listy, wyczerpuje najczęstsze uwagi i zastrzeżenia. Jeśli masz problem z wyborem, skorzystaj z profesjonalnego doradztwa, bo będzie ono i tak tańsze, niż koszt remontu elewacji ułożonej z cegieł kiepskiej jakości.

Źródła: http://muratordom.pl/budowa/elewacje/cegla-klinkierowa-cegla-elewacyjna-trwala-elewacja,20_766.html, http://www.klinkierdom.pl i podstrony

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *