Aktualności, Promowane

Ekologiczny ogród – czyli jaki?

ekologiczny ogród - warzywa w drewnianych skrzyniach

Ostatnio coraz częściej się mówi o ogrodach uprawianych ekologicznie, bardzo słusznie! Ekologiczna uprawa warzyw i roślin ozdobnych niesie liczne korzyści zarówno dla właścicieli ogrodów, jaki i wszystkich innych jego mieszkańców. Zapoznajcie się z artykułem, aby dowiedzieć się na czym w praktyce polega ekologiczna uprawa ogrodu…

Co to znaczy ogród ekologiczny?

Ogród ekologiczny to po prostu ogród przyjazny naturze – każdej jej części. Nie używa się zatem w ogrodzie żadnej chemii, która burzy naturalną harmonię i szkodzi niektórym mieszkańcom ogrodu oraz nie sprzyja zdrowiu gleby i roślin. „Żadna chemia” oznacza, że nie stosuje się: nawozów sztucznych, oprysków na owady oraz herbicydów (chemiczne zwalczanie chwastów). Działania, których celem jest ochrona roślin przed szkodnikami, polegają w większości przypadków na prewencji, czyli zapobieganiu. Takim zabiegiem są np.: okrywanie zagonów siatkami, ręczne zbieranie szkodników (ślimaki, gąsienice), używanie nicieni pożytecznych itd. W gruncie rzeczy chodzi o zachowanie w ogrodzie bioróżnorodności, co uniemożliwiłoby stosowanie sztucznych substancji chemicznych. Ważną korzyścią z rezygnacji ze stosowania nawozów sztucznych jest też brak uzależnienia roślin od naszej ingerencji. W skutek tego rośliny lepiej prosperują w naturalnych warunkach. 

Ogród bez przekopywania

Troska o ogród to tak naprawdę dbanie o dobrostan gleby. Kiedy gleba w ogrodzie jest zdrowa – piękne i zdrowe są również rośliny. Wszystkie substancje dostarczane do gleby (czyli nawozy naturalne, kompost, ściółki) mają za zadanie odżywić właśnie glebę. Bo tylko podłoże bogate i żywe – czyli takie, w którym żyją bakterie i grzyby – jest w stanie, z pomocą wody, służyć roślinom. Dobro gleby jest zatem priorytetem dla każdego ogrodnika.

Aby utrzymać swoją glebę w jak najlepszej kondycji, trzeba przede wszystkim jej nie niszczyć. W tym celu w ekologicznym ogrodzie nie powinno się przekopywać ziemi, gdyż doprowadza to do jej erozji oraz zaburza warunki wodno-powietrzne w glebie i całe życie, które toczy się pod jej powierzchnią. Sposób uprawy ogrodu bez jego przekopywania nazywa się metodą no-dig (bez kopania) – w języku angielskim, bo z Wielkiej Brytanii się wywodzi.

Karmienie ogrodu ekologicznego – nawozowy rok w ogrodzie

Nawozowy rok w ogrodzie ekologicznym opiera się na trzech filarach: kompost, nawóz płynny bogaty w azot, nawóz płynny bogaty w potas. Każdy z tych filarów stosowany jest w innym, odpowiednim czasie.

Kompostowanie roślin odbywa się jesienią. W rzeczywistości, to właśnie późna jesień rozpoczyna nowy sezon w ogrodzie. Wtedy przygotowujemy glebę do wydania kolejnych plonów w nadchodzącym roku. Sam kompost jest najczystszą i najbogatszą formą życia w ogrodzie. Można produkować go samodzielnie lub kupić go z zakładu utylizacji śmieci. Ten drugi sposób jest również w pełni wartościowy i dobry dla ekologii i ogrodu, a przy tym jest rozwiązaniem łatwiejszym, gdyż nie wymaga od nas umiejętności samodzielnej produkcji kompostu. Zakupić go można także w dowolnej ilości, natomiast z pozyskaniem materiałów na pryzmę z własnych zasobów nie jest zawsze tak łatwo, zwłaszcza w małych ogrodach. Zagony z warzywami, kwiatami, sady i pozostałe miejsca, w których rosną rośliny wspaniale jest okrywać jesienią 5-10cm warstwą kompostu. Ta metoda pozwala na zastosowanie rozwiązania no-dig, gdyż nie przekopujemy przy tym ziemi, a tylko ją ściółkujemy. Kompost będzie przez długi czas wnikał w glebę i stopniowo ją odżywiał.

W miejscach, w których jesienią zastosowano kompost, w większości przypadków nie trzeba w późniejszym okresie stosować dodatkowego nawożenia (mowa o pierwszym roku w ogrodzie po ściółkowaniu). W reszcie przypadków z pomocą przychodzą gnojówki. Gnojówki to płynne nawozy, które bardzo łatwo jest wykonać samodzielnie. Zasada jest taka, że do momentu kwitnienia/owocowania roślin (jakichkolwiek – a zatem warzyw i ozdobnych) stosuje się nawóz płynny bogaty w azot, a po kwitnieniu/owocowaniu – nawóz płynny bogaty w potas. Zastosowanie się do tej zasady jest ważne, jeśli zależy nam na urodzie naszych roślin. Azot bowiem przyczynia się do bujnego rozrastania części zielonych roślin (liście, pędy), natomiast potas powoduje obfite kwitnienie i plonowanie. 

ogród ekologiczny - obornik - naturalny nawóz

Ekologicznie podsumowując…

Bogactwo ekologicznych rozwiązań to temat, na który można by rozpisywać się godzinami, jednak najważniejsze w kwestii uprawy ekologicznego ogrodu jest to, aby podkreślić jego istotę – różnorodność biologiczną. Utrzymanie bioróżnorodności, a zatem życia na wszystkich poziomach jego organizacji w ogrodzie, jest kluczem do sukcesu w każdym ogrodzie

Mogłoby Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *