Aktualności

Jeść ekologicznie i niedrogo: czy to możliwe?

Wiele osób uważa, że żywność ekologiczna jest droga. Czy rzeczywiście zdrowe odżywianie musi oznaczać duże obciążenie dla naszego portfela? Istnieje wiele sposobów, aby zmienić swój styl życia na zdrowszy, a jednocześnie nie wydać fortuny. Wszystko zależy od naszej pomysłowości i dobrych chęci.

Czy jedzenie może być eco? / Fot. pyszne.pl

Czy jedzenie może być eco? / Fot. pyszne.pl

Co to znaczy „ekologicznie”?

Mówiąc o żywności ekologicznej, mamy na myśli produkty, które są naturalne, wolne od sztucznych składników. W przypadku roślin, istotne jest w jaki sposób zostały wyhodowane – czy ich wzrost wspomagany był przez użycie sztucznych nawozów, w jakich warunkach się odbywał. Podobnie rzecz ma się ze zwierzętami: kupując mięso chcemy bowiem wiedzieć, czy były one hodowane w odpowiedni sposób, nie tylko zgodny z odpowiednimi normami, lecz także z naturalnym stanem rzeczy. Można więc śmiało powiedzieć, że żywność ekologiczna jest po prostu zdrowa, ponieważ zakłada się jak najmniejszą ingerencję w jej naturalny skład. Błędem jest sądzenie, że tego rodzaju produkty znajdziemy jedynie w specjalnych sklepach, w których rzeczywiście ceny mogą być dużo wyższe niż zazwyczaj. Często wystarczy wybrać się na pobliski bazarek lub do zaprzyjaźnionego gospodarstwa agroturystycznego. Wiele lokali gastronomicznych również oferuje dania powstałe ze zdrowych, ekologicznych produktów. Takie miejsca znajdziemy np. na www.pyszne.pl.

Czy to jest zdrowe?

Skąd będziemy wiedzieć, czy dany produkt jest odpowiedni? Najłatwiej jest przeczytać jego etykietę. Oczywiście, zajmuje to nieco czasu, pozwala nam jednak stać się świadomymi konsumentami. Wiele produktów ekologicznych oznaczonych jest także specjalnymi symbolami lub certyfikatami. Przede wszystkim, powinniśmy unikać sztucznych barwników, konserwantów, glutaminianu sodu. Wybierajmy też żywność na wagę, nie pakowaną – zazwyczaj jest nie tylko zdrowsza, lecz również sporo tańsza. Warto decydować się na zakup jedynie takiej żywności, której pochodzenie znamy. Jeśli nie możemy znaleźć takiej informacji na opakowaniu lub jest ona nieścisła, oznacza to, że mamy do czynienia z niezbyt „pewnym” produktem.

Tanie i zdrowe

Istnieje naprawdę wiele produktów, które są jednocześnie tanie i zdrowe. Należą do nich między innymi wszelkiego rodzaju kasze, makarony z pełnego ziarna, warzywa i owoce. Warto też postawić na ryby – znajdziemy wśród nich mnóstwo pysznych, pełnowartościowych, a także niedrogich smakołyków. Decydując się na dowóz jedzenia z restauracji, sprawdźmy, jakie składniki zawierają wybrane przez nas dania. Możemy też wejść na stronę konkretnego lokalu gastronomicznego i przekonać się, jakimi zasadami kierują się jego właściciele oraz kucharze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *