Aktualności

Działalność proekologiczna Unii Europejskiej

Fot. stockvault.net
Od kilkunastu lat Unia Europejska próbuje na szeroką skalę walczyć z niszczeniem środowiska naturalnego przez zakłady produkcyjne. Skupia się głównie na zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla, jednak nie oznacza to, że nie wspiera innych proekologicznych projektów. Pomaga więc przedsiębiorcom m.in.: w zakupie paneli słonecznych, budowie biogazowni i instalacji geotermalnych.

Czy warto skorzystać z pomocy unijnej?

Wszystkie firmy, które chcą wprowadzić do swoich zakładów przyjazne dla środowiska rozwiązania, mogą liczyć na wsparcie finansowe z Unii Europejskiej. Warto złożyć wniosek o dofinansowanie ekologicznych inwestycji, gdyż zazwyczaj wiążą się one z dużymi kosztami, a dotacje unijne dla firm często pokrywają większość planowanych wydatków. Zakup i montaż kolektorów słonecznych lub budowa elektrowni wodnej mogą być zbyt drogie nawet dla dobrze prosperujących przedsiębiorstw, dlatego jakiekolwiek wsparcie jest na wagę złota. Wysokie koszty inwestycji rekompensuje pozyskanie własnego źródła energii. Ponadto żywotność urządzeń, takich jak wiatraki jest bardzo długa. Cechują się one także niską awaryjnością, więc ich eksploatacja jest bardzo tania.

Co można zyskać?

Przedsiębiorcy, którzy biorą udział w programach proekologicznych Unii Europejskiej, otrzymują przede wszystkim pieniądze na inwestycje, które mają na celu ochronę środowiska naturalnego. Nie jest to jednak jedyne wsparcie, które mogą otrzymać firmy. W ramach różnych działań Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko mogą liczyć również na szkolenia z zakresu nowych technologii produkcji oraz dowiedzieć się, jak najefektywniej wykorzystywać odnawialne źródła energii.

Wymogi Unii Europejskiej

Unia Europejska wspomaga polskie zakłady produkcyjne w zmniejszaniu ich negatywnego oddziaływania na przyrodę. Robi to jednak nie tylko dlatego, że ekologia jest jej priorytetem, ale również z powodu dyrektywy, która nakazuje, by do 2020 roku 1/3 energii elektrycznej wytwarzanej na terenie Polski pochodziła z odnawialnych źródeł energii. Dziś powstaje ona głównie w wyniku spalania węgla. Z tego powodu nasz kraj emituje do atmosfery bardzo duże ilości dwutlenku węgla, który wpływa niekorzystnie na klimat. Zanieczyszczenia, które powstają w wyniku spalania węgla, mogą także powodować powstawanie smogu. Już dziś jest on ogromnych problemem miast takich jak Kraków, Zabrze i Gliwice. Jeżeli pozostaniemy na to obojętni i nie zaczniemy dbać o przywrócenie środowiska do naturalnego stanu, za kilkadziesiąt lat odczujemy skutki naszej niefrasobliwości. Wtedy jednak będzie już za późno na jakiekolwiek zmiany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *