Aktualności

Podnośniki nożycowe – wszechstronność zastosowań

Fot. podnosniki-statech.pl/
Podnośniki można spotkać niemalże na każdym kroku. I zapewne niewiele jest takich firm, w których nie funkcjonowałby przynajmniej jeden w odpowiedniej do wykonywanych zadań konstrukcji. A już obowiązkowo jest to urządzenie, które można spotkać w każdym warsztacie samochodowym. Podnośniki służą do podnoszenia dużych ciężarów, a możliwości oscylują pomiędzy kilkuset kilogramami a kilkuset tonami – zależnie od rodzaju urządzenia.

Jednymi z popularniejszych bywają podnośniki nożycowe, które swoja nazwę zawdzięczają specjalnej budowie opartej na łączonym w centralnej części krzyżaku. Może on być pojedynczy lub składać się z kilku części zarówno w układzie pionowym, jak i poziomym. Ilość skrzyżowań ramion oraz ich długość przekłada się na moc udźwigu. Taka modyfikacja sprawia, że podnośniki nożycowe mają bardzo wiele zastosowań zależnie od dziedziny i zapotrzebowania na określoną siłę.

Najmniejsze konstrukcje można znaleźć na przykład w prywatnych warsztatach przydomowych na użytek motocyklistów, którzy sami we własnym zakresie wykonują naprawy sprzętu. Małe podnośniki nożycowe z napędem elektrycznym o mocy 12 V są w stanie unieść ciężar około 2 ton na wysokość 30-40 cm. Takie urządzenie z powodzeniem zmieści się w podręcznej walizce, a dzięki stosunkowo niewielkiej wadze może być przenoszone w dowolne miejsce. Przeciwieństwem takiego podręcznego sprzętu mogą być podnośniki nożycowe unoszące ruchome platformy. W przeciwieństwie do tych pierwszych mają one niewielką siłę udźwigu, bowiem mogą podnieść do góry dwie lub trzy osoby ze sprzętem o maksymalnej wadze do około 350 kg. Ale za to wysokość podnoszenia bywa imponująca, bowiem osiąga nawet kilkadziesiąt metrów. Urządzenia tego typu są często wykorzystywane w dużych firmach do prac remontowych na wysokości, albo montowane na platformach samochodowych do pracy przy pielęgnacji drzew, konserwacji oświetlenia ulicznego, itp.

Podnośniki nożycowe mają wiele zastosowań: począwszy od prac na wysokościach, przez podnoszenie ciężarów w warsztatach samochodowych czy na budowach. Zajmują niewiele miejsca, są łatwe w obsłudze i praktyczne wyręczając i zabezpieczając pracownika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *