Aktualności, Energetyka, Energia odnawialna

Chiny mogą być odnawialne

Energetyka wiatrowa

Chiny mogą przejść na energię odnawialną do 2050 roku i ten rodzaj energetyki może stanowić nawet 80 procent całego sektora energetycznego w tym kraju. Odnawialny scenariusz będzie kosztował Chiny mniej niż pozostanie przy węglu – dowodzi nowy raport przygotowany przez międzynarodową organizację ekologiczną WWF.

Energetyka wiatrowa

Energetyka wiatrowa

 – Jeżeli Chiny przestawią się na OZE, zmniejszą jednocześnie emisję gazów cieplarnianych o 90 procent wobec dotychczasowych prognoz na rok 2050, przy założeniu, że nie wdrożyłyby tego scenariusza – tłumaczy Tobiasz Adamczewski z WWF Polska. – Jednocześnie warto zauważyć, że nie odbędzie się to kosztem gospodarki i nie spowolni rozwoju ekonomicznego.

Raport China’s Future Generation został przygotowany przez Energy Transition Research Institute (Entri) na zlecenie organizacji WWF. W raporcie znalazły się cztery scenariusze, w tym przewidujące wysoką efektywność energetyczną i wysoki udział energetyki odnawialnej w miksie energetycznym Chin. Entri uwzględnił też rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną Chin.

– Chiny mogą stać się liderem energetycznej ewolucji – mówi Adamczewski. – Niezbędna będzie jednak dobra wola chińskich polityków i decyzje o zdecydowanym ograniczeniu węgla z miksu energetycznego w ciągu następnych 30 lat. Oprócz inwestycji w OZE, Chiny powinny jednocześnie zwiększać efektywność energetyczną. Wprowadzenie standardów energooszczędności mogłoby zmniejszyć zapotrzebowanie na energię o prawie połowę w 2050 roku. Dlatego Pekin musi podjąć decyzje w tym zakresie, powołując jednocześnie instytucje odpowiedzialne za wdrażanie ambitnych celów energetycznych. Jedno jest pewne. Raport WWF dowodzi, że Chiny stać na te przemiany.

Więcej informacji na: http://biznesiekologia.pl/index.php/login/214-chiny-moga-byc-odnawialne#sthash.0pQ4ET1i.dpuf

Źródło: biznesiekologia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *