Aktualności, Rolnictwo, Styl życia, Zdrowie

„Zostawcie w spokoju dobrą żywność”

Fot. Biznesiekologia.pl

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (oraz Przyjaciele) rusza z kampanią „Zostawcie w spokoju dobrą żywność”, która jest wyrazem sprzeciwu wobec dyskryminacji polskich rolników, przedsiębiorców wykorzystujących tradycyjne receptury, restauratorów oraz amatorów „swojskiej” żywności.

Fot. Biznesiekologia.pl

Fot. Biznesiekologia.pl

Inicjatorzy Kampanii są przeciwni kolejnym regulacjom ograniczającym wolność produkowania i sprzedaży produktów regionalnych i tradycyjnych, takich jak sery, wędliny, przetwory owocowe, pieczywo, czy dziczyzna i chcą doprowadzić do likwidacji dyskryminacyjnych przepisów.

– Na skutek radosnej twórczości kolejnych rządów, niezależnie od ich politycznego koloru, milczkiem, armia urzędników napisała nam prawo, które zabrania wytworzenia i sprzedaży słoika powideł śliwkowych w gospodarstwie rolnika – mówi Zbigniew Kmieć, szef kuchni w Kafe Zielony Niedźwiedź. I jak dodaje, nie ma ogóle mowy, żeby takie powidła stanęły na półce sklepowej. Nie ma mowy, by poza targami pochwalić się nimi za granicą.

Serowarzy, masarze, rolnicy, czy piekarze potrzebują swobody i wolności produkowania, dlatego rozpoczynamy Kampanię, której celem jest uchylenie bezsensownych przepisów i przywrócenie legalności sprzedaży produktów przez rolników i małych producentów bezpośrednio do konsumentów, m.in. na podstawie świadectwa weterynaryjnego.

Jak przekonuje Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP – Polskim rolnikom, polskim drobnym producentom potrzebny jest nowy pakiet Wilczka. I dodaje – Będziemy dążyli do wyeliminowania z polskiego prawodawstwa ograniczeń działalności gospodarczej przekraczających wymagania UE (EU + 0).

Inicjatorzy Kampanii: Justyna Adamczyk (Manager, Cook it Raw), Aleksander Baron (Kucharz, Restauracja Solec 44), Maciej Barton (Ponadregionalne Centrum Dziedzictwa Kulinarnego), Adam Chrząstowski (Kucharz, restauracja Ancora), Cezary Kaźmierczak (Prezes, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców), Zbigniew Kmieć (Kucharz, Kafe Zielony Niedźwiedź), Gieno Mientkiewicz (Sery Polskie) i Marek Sztark (Członek Zarządu SlowFood Polska) podpisali inicjujący kampanię Manifest, którego pełna treść jest dostępna na stronie www.zostawcie.pl.

Również na tej stronie można podpisać Apel do polityków i w tej sposób wesprzeć Kampanię.

– Przygotujemy rozwiązania prawne, które zlikwidują wrogie dobrej żywności przepisy i umożliwią polskim rolnikom i producentom działanie na takich samych warunkach, na jakich działają ich zachodni konkurenci. Zorganizujemy akcje nacisku obywatelskiego na polityków, żeby proponowane rozwiązania stały się obowiązującym prawem – powiedział Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP.

Więcej informacji:
Joanna Nowek
Email/ j.nowek@zpp.net.pl
Tel/ 504 28 78 17

– See more at: http://biznesiekologia.pl/index.php/site-map/articles/zdrowotne/200-zostawcie-w-spokoju-dobra-zywnosc#sthash.acvSUT8v.dpuf

Źródło: biznesiekologia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *