Aktualności

Opony letnie czy całoroczne?

Fot. Oponeo.pl

Dwa razy w roku kierowcy wymieniają opony sezonowe w swoich samochodach. Ci, którzy tego nie robią, korzystają z opon całorocznych. Czy opony całoroczne są bezpieczne i które ogumienie jest lepsze?

 

Zalety opon całorocznych

Największym plusem opon całorocznych jest ich uniwersalność. Dzięki takiemu rozwiązaniu nagła zmiana pogody z wiosennej na zimową dla kierowcy nie jest problemem, ponieważ opony wielosezonowe zapewniają bezpieczeństwo podczas jazdy w każdych warunkach. Kolejna zaleta takich opon to oszczędność czasu i pieniędzy. Kierowca dwa razy do roku nie musi korzystać z usług serwisu, ale za to powinien regularnie wyważać koła.

Zalety opon letnich

Opony letnie są dostosowane do konkretnego sezonu. Mają odpowiednią budowę oraz skład mieszanki gumowej. Są przytosowane do wysokich temtepartur oraz suchej i mokrej nawierzchni jezdni. Te wyjatkowe cechy zapewniają zdecydowanie większe bezpieczeństwo na drodze. Opony sezonowe są także bardziej ciche. Zmniejsza się również zużycie paliwa w trakcie jazdy, gdyż są obniżone opory toczenia koła. Poza tym opony letnie są trwalsze od opon wielosezonowych, które szczególnie latem szybciej ulegają degradacji.

Kto powinien korzystać z opon całorocznych, a kto z sezonowych?

Kupno opon uniwersalnych jest dobrym rozwiązaniem dla kierowców, którzy korzystają z samochodu głównie w warunkach miejskich, jeżdżą ostrożnie i nie eksploatują nadmiernie samochodu – roczny przebieg nie powinien przekroczyć 6 tysięcy kilometrów. Takie opony są dedykowane samochodom o niewielkiej pojemności silnika.

Natomiast właściciele samochodów, których silniki mają dużą pojemność, powinni stosować wyłącznie opony sezonowe – letnie i zimowe. Opony sezonowe są również odpowiednie do jazdy dynamicznej, sportowej, gdyż zapewniają pojazdowi lepsze prowadzenie i przyczepność na śliskiej i mokrej nawierzchni. Są po prostu oponami bezpieczniejszymi, które lepiej się sprawdzą w ruchu mieszanym – miejskim i pozamiejskim.

Kierowcy powinni także pamiętać o tym, że zakup dobrej jakości opon, zawsze sie opłaca, bo jest to inwestycja w bezpieczeczeństwo – tak zapewniają renomowani sprzedawcy, np. Oponeo.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *