Aktualności, Promowane

Opony do maszyn rolniczych: dbałość zwiększa trwałość

traktor z przyczepą na łące

Opony stosowane w ciągnikach i rozmaitych maszynach rolniczych, choć wydają się potężne i niezwykle solidne, są bardzo narażone na uszkodzenia. Wynika to przede wszystkim z faktu, że są wszechstronnie użytkowane. Ciągnik może poruszać się po drodze asfaltowej albo betonie z prędkością sięgającą nawet 60 km/h, potem wjeżdża na pole, a więc na zupełnie inną nawierzchnię i z nią także musi sobie dać radę.

Jazda po twardych drogach stanowi niemałe wyzwanie dla rolniczych opon. Dojazdy są jednak konieczne, ciągnik służy też jako środek transportu, holując wyładowaną przyczepę. Nie ma więc nic dziwnego w zużywaniu się ogumienia, przeznaczonego głównie do jazdy po stosunkowo miękkiej nawierzchni i konstruowanego tak, by ugniatanie gleby było jak najmniejsze. Bywa jednak, że przednie ogumienie w ciągniku zużywa się znacznie szybciej niż tylne.

Jak dbać o ogumienie

Wymiana opon w ciągniku to niemały wydatek, dobrze jest więc dbać o ogumienie tak, by była konieczna jak najrzadziej. Podobnie jak w samochodach osobowych i ciężarowych, także w ogumieniu ciągników i innych maszyn rolniczych liczy się geometria kół. Ich zbieżność należy kontrolować i ustawiać prawidłowo, bo gdy jest nieprawidłowa, bieżnik zużywa się szybko. Zadbać należy również o wszystkie te podzespoły układu kierowniczego, które mają wpływ na ustawienie kół w stosunku do podłoża. Nie należy też bez potrzeby jeździć ciągnikiem z przednim ładowaczem albo obciążnikami.

Wymieniasz? Rób to z głową

Warto też pamiętać o doborze właściwego ogumienia, który może być zadaniem niełatwym, jeśli wziąć pod uwagę mnogość wariantów opon dostępnych na rynku. Najprostszą wskazówką wydaje się po prostu przestrzeganie zaleceń producenta maszyny. Nie jest roztropne kupowanie i zakładanie na koła tego, co akurat jest w sprzedaży lub co poleca sprzedawca: dobrze jest wiedzieć, czy lepsze będą opony niskoprofilowe, o wyższym profilu, niskociśnieniowe czy może radialne. Zależy to oczywiście od ich podstawowego przeznaczenia, a więc od tego, jak będą najczęściej i najbardziej intensywnie eksploatowane.

Na szczęście zakup ogumienia do maszyn rolniczych nie jest dziś problemem i można go dokonać także w internecie. Bogatą ofertą opon do ciągników, przyczep, rozrzutników i innych maszyn rolniczych dysponuje Hurtownia Rolnicza Agro-Bis. Dostępne są opony zarówno krajowej produkcji, jak i pochodzące od producentów zagranicznych.

Zakupione produkty dostarczają firmy kurierskie. Cennik przesyłek podany jest na stronie, można więc przewidzieć, jaki będzie koszt wysyłki.

One comment

  1. 1

    to prawda, dbałość zwiększa trwałość – dlatego oprócz opon zawsze swoje maszyny rolnicze smaruje gacolem bo to najlepsza jakość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *