Aktualności

Jak ekologicznie palić w piecu w sezonie węglowym?

Ekologia rzadko kiedy idzie w parze z ekonomią i dlatego wtedy, gdy chodzi o oszczędności, wielu z nas zapomina o tym, że czasem mają one negatywny wpływ na środowisko. Przykładem jest sezon węglowy, ale podążając za kilkoma prostymi poradami, można spalać węgiel tak, aby stał się ekologicznym opałem.

Większość Polaków ma w swoich domach starszej generacji kotły centralnego ogrzewania, które wprawdzie dają ciepło, ale robią to bardzo nieefektywnie. Dodatkowo problemem jest niska jakość węgla kamiennego – kupienie tego lepszego jakościowo to już większy wydatek. Jednak sprawa nie jest tak czarno-biała, ponieważ odpowiednie palenie właściwej odmiany węgla może mieć wiele plusów, a także oznaczać mniejszy wpływ na środowisko.

Porządny piec to podstawa

Warto rozpocząć nowy sezon węglowy z odpowiedniej jakości kotłem centralnego ogrzewania. Użytkowanie modelu mającego po kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat, nie jest ekonomiczne i ekologiczne. Sprawność takich kotłów jest zwykle bardzo niska, a dodatkowo, jeżeli nie pali się w nich umiejętnie, wtedy do atmosfery dostaje się znacznie więcej trujących składników w postaci dymu. Gdy jednak nie można pozwolić sobie na tak dużą inwestycję, warto chociażby zmienić technikę palenia na taką, która ogranicza emisję dymu, co jednocześnie eliminuje większość groźnych zanieczyszczeń. Warto zapoznać się bliżej z techniką rozpalania od góry.

Uważaj na ekologiczne oferty

Producenci kotłów centralnego ogrzewania kuszą klientów specjalnymi ekologicznymi modelami. Czy jednak rzeczywiście są one tak bardzo przyjazne środowisku naturalnemu? Niestety, nawet kotły określane jako ekologiczne wtedy, gdy nie są właściwie obsługiwane, nie będą odpowiednie dla środowiska. Gdy szuka się bardziej przyjaznego modelu, warto wybrać kocioł podajnikowy – drogi, ale ograniczający szkodliwą emisję.

Odpowiednia jakość węgla też jest kluczowa

Na koniec warto powiedzieć jeszcze o jakości węgla kamiennego. Nie każdy jest odpowiedni do ekologicznego palenia w piecu. Warto szukać opału i o wysokiej kaloryczności, i niskiej zawartości siarki. Chociaż jest on droższy, to jednak odpowiednie palenie nim w piecu powoduje, że można uzyskać więcej energii i to w efekcie niższym kosztem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *