Aktualności

Przygotowanie roli pod zboża jare

rolnictwo ekologiczne
fot. freeimages.com
Zboża jare zaliczane są do roślin wczesnego siewu. Ich kiełkowanie rozpoczyna się już wtedy, gdy temperatura sięga zaledwie kilku stopni powyżej zera. Są one także w stanie bez problemu przetrwać niewielkie przymrozki. Czas, jaki mamy na przygotowanie gleby pod uprawę tego typu roślin jest zatem dość krótki.

Jeśli gleba jest dobrze utrzymana możemy spokojnie ograniczyć wiosenne przygotowanie do włókowania i brony ciężkiej. Pamiętajmy, aby na glebach lekkich uprawki wykonać w jak najmniejszym stopniu i możliwe wcześnie. Dzięki temu unikniemy nadmiernego przesuszenia gleby. Wystarczające jest w tym przypadku ograniczenie się do samego bronowania. Nieco bardziej złożone jest przygotowanie gleby ciężkiej i bardzo ciężkiej. Ich uprawę należy zawsze rozpoczynać od włókowania (ukośnie do kierunku orki). Następnie pomocny będzie tutaj kultywator o sztywnych łapach i wał strunowy.

Znacznie mniej problematyczne jest przygotowanie gleby torfowej i murszowej. W tym przypadku również tak jak przy glebach lekkich ograniczamy się wyłącznie do bronowania, po którym następuje z kolei siew i wałowanie pola. Bezwzględnie zakazane jest używanie na tych glebach kultywatora. Może to bowiem doprowadzić do przyspieszenia rozpylenia.

NAJCZĘSTSZE BŁĘDY POPEŁNIANE PRZY PRZYGOTOWANIU GLEBY POD ZBOŻA JARE:

  • Za głębokie spulchnianie gleby
  • Za duże uwilgotnienie gleby przy rozpoczynaniu prac polowych
  • Za duże przesuszenie gleby przy rozpoczynaniu prac polowych
  • Zbytnie ugniatanie gleby poprzez wielokrotne przejeżdżanie maszynami rolniczymi
  • Stosowanie aktywnych narzędzi uprawowych na lekkich glebach

Celem wiosennego przygotowywania gleby jest zatrzymanie w niej wilgoci z opadów zimowych, przyspieszenie jej ogrzewania i uzyskanie właściwej struktury wierzchniej warstwy. O tej porze roku wilgotność gleby szybko się pogarsza. Ważne jest więc, aby zapewnić podsiąkanie wody z głębszych warstw. Możemy to uzyskać poprzez niewielkie zagęszczenie jej powierzchni.

Podsumowując, istotne jest, aby wiosenne przygotowanie gleby pod zboża jare przeprowadzić najszybciej jak to możliwe i przy minimalnej ilości zabiegów, co ogranicza jej ubijanie przez maszyny rolnicze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *