Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

DUŃSKIE ROZWIĄZANIA W KANALIZACJI I WODOCIĄGACH

Fot. Ministerstwo Środowiska

Wymiana doświadczeń, prezentacja najlepszych dostępnych technologii oczyszczania ścieków i nowoczesne sposoby zarządzania siecią wodno-kanalizacyjną to główne tematy polsko-duńskiego seminarium pod tytułem „Woda i ścieki. Nowoczesne technologie i rozwiązania w Danii”. Współgospodarzami spotkania, które odbyło się 13 maja na terenie warszawskich Filtrów, byli Kirsten Brosbol, minister środowiska Danii i Sławomir Brodziński, wiceminister środowiska RP.

Fot. Ministerstwo Środowiska

Fot. Ministerstwo Środowiska

– Serdecznie dziękuję naszym duńskim gościom, Pani Minister Kirsten Brosbol, że dzielą się swoim doświadczeniem i prezentują nam nowoczesne rozwiązania zarządzania sieciami wodno-kanalizacyjnymi oraz technologiami oczyszczania ścieków. Na nasze seminarium nie przypadkiem wybraliśmy warszawskie Filtry. To najstarsza części Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, które jednocześnie użytkuje największą w Europie zmodernizowaną oczyszczalnią ścieków „Czajka” – powiedział minister Brodziński.

Inwestycje wodno-kanalizacyjne w Polsce realizowane są m.in. w ramach Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK). Program ten jest wdrażany od 2003 r.

– Bardzo dużo udało się nam już zrobić. W latach 2003 – 2012 wybudowano m.in. ponad 63 km sieci kanalizacyjnej oraz 324 nowe oczyszczalnie ścieków komunalnych. Przeprowadzono także 909 innych inwestycji dotyczących rozbudowy i/lub modernizacji istniejących oczyszczalni ścieków – dodał wiceminister. Koszt przeprowadzonych do tej pory inwestycji to ok. 46 mld zł, w tym ok. 32,5 mld zł przeznaczono na sieć kanalizacyjną oraz 13,5 mld zł na oczyszczalnie ścieków.

Po seminarium, na terenie Filtrów, odbyło się także spotkanie następcy tronu Danii księcia Fryderyka z Ministrem Środowiska, Maciejem Grabowskim.

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *