Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

ARTYŚCI NAMALOWALI SWÓJ LAS

Uczestnicy XIII Leśnego Pleneru Malarskiego | fot. Izabela Siembida

Od realistycznych pejzaży po kolorowe, geometryczne abstrakcje – takie obrazy powstały podczas zorganizowanego przez Nadleśnictwo Spychowo pleneru malarskiego.

„Czym jest las?” na to pytanie starali się odpowiedzieć artyści, którzy wzięli udział w XIII Leśnym Plenerze Malarskim, zorganizowanym przez leśników z Nadleśnictwa Spychowo.

Efekt tygodniowej pracy malarzy, jak zaznaczają leśnicy, przeszedł najśmielsze oczekiwania. W czasie tych kilku dni powstało ponad 60 prac, nie tylko realistyczne pejzaże, ale także kolorowe, geometryczne abstrakcje.

Uczestnicy XIII Leśnego Pleneru Malarskiego | fot. Izabela Siembida

Uczestnicy XIII Leśnego Pleneru Malarskiego | fot. Izabela Siembida

Dla Leszka Mierzejewskiego las to realistyczny pejzaż, na którym myśliwi kroczą w promieniach prześwitującego przez drzewa słońca. Dla Karoliny Filiczkowskiej to odbicie cieni przetworzone w postaci barwnych rozproszonych plam. – Na spychowskich plenerach najbardziej cenimy sobie swobodę twórczą. Organizatorzy nie narzucają nam ani techniki, ani stylu wykonywanych prac. Dzięki temu obrazy są tak różnorodne – mówi Joanna Golon, wieloletnia uczestniczka plenerów.

Wśród tegorocznej grupy znaleźli się amatorzy, studenci, wykształceni artyści, ale również uczennica technikum informatycznego.

Adam Rutkowski, architekt krajobrazu z Warszawy, który swoje malarskie pasje realizuje po godzinach, uważa że organizowanie plenerów dla artystów przez nadleśnictwo jest „niespotykanym na skalę krajową wydarzeniem”. – Tutaj panuje niepowtarzalna atmosfera, którą tworzą pracujący tutaj ludzie – dodaje.

Na czym polega plener? Na tydzień grupa twórców, wybrana spośród zgłoszonych chętnych, przyjeżdża do Spychowa. Leśnicy pokazują im las, opowiadają o nim, a artyści przetwarzają wiedzę i wrażenia na płótnach, deskach i kartonach.

– Staramy sie pokazać nie tylko urokliwe zakątki Puszczy Piskiej. Zabieramy uczestników na ogrodzoną uprawę, pokazujemy odnowione powierzchnie lasu i pozyskanie drewna. Dzięki temu widzimy jak postronne osoby postrzegają nasze działania – mówi Maciej Ligocki, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Spychowo.

Podczas pleneru zorganizowano również warsztaty malarskie dla dzieci i osób niepełnosprawnych, w których uczestniczyli artyści. Podczas wspólnych zajęć dzieci ze Spychowa mogły namalować pejzaż, wziąć udział w zajęciach rozwijających wyobraźnię i stworzyć własną kompozycję.

Plener był współfinansowany z funduszy WFOŚiGW w Olsztynie oraz stowarzyszenia Spychowskie Bractwo Strzeleckie.

URSZULA DYL-NADOLNA, NADLEŚNICTWO SPYCHOWO
ŹRÓDŁO: LASY PAŃSTWOWE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *