Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

BYŁY WYSYPISKA, TERAZ SĄ UROCZYSKA

fot. Lasy Państwowe

Zakończyła się całoroczna akcja „Było wysypisko, jest uroczysko”, organizowana przez Lasy Państwowe pod patronatem ministra środowiska.

fot. Lasy Państwowe

fot. Lasy Państwowe

 

Akcja, w którą zaangażowani byli uczniowie z 17 szkół podstawowych i gimnazjów, rozpoczęła się w połowie ubiegłego roku. Przez 12 miesięcy uczestnicy akcji mieli opiekować się wskazanym przez leśników kawałkiem lasu, na którym znajdowało się nielegalne wysypisko. Zanim las został „przekazany” uczniom, pracownicy LP w obecności młodzieży sprzątali teren.

Łącznie w ramach akcji z lasów usunięto ponad 600 m sześc. śmieci. Często były to niebezpieczne dla zdrowia materiały, m.in. eternit. Następnie młodzież na dawnym wysypisku sadziła drzewa przekazane przez leśników.

Przez niemal rok uczniowie prowadzili bloga, w którym opisywali, jak nielegalne wysypiska odpadów zmieniają się w czysty i piękny zakątek lasu. Równocześnie młodzież prowadziła różnego rodzaju działania, które miały zniechęcić okoliczną ludność do wyrzucania śmieci w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Udokumentowali na przykład, jak wygląda wiejskie boisko po piłkarskim meczu. Pokazywali dorosłym, jak segregować odpady.

Kilka dni temu komisja konkursowa oceniała najlepsze „akcyjne” blogi zarejestrowane na portalu erys.pl. Pod uwagę wzięto także głosy oddane przez internautów.

Pierwszą nagrodę, czyli pobyt na zielonej szkole, przyznano twórcom bloga Piękny las to czysty las z Zespołu Szkół im. Orła Białego w Kobylanach (RDLP w Lublinie, Nadleśnictwo Chotyłów).

Druga nagroda, wycieczka z leśnikiem, trafi do zespołu prowadzącego Strażników Lasu ze Szkoły Podstawowej im. I Batalionu Saperów Kościuszkowskich w Izabelinie (RDLP w Warszawie, Nadleśnictwo Drewnica).

Trzecią nagrodę, zestaw edukacyjny oraz książki przyrodnicze, otrzymają twórcy bloga Czysty las jest częścią nas! ze Szkoły Podstawowej w Nowym Dworze.

Natomiast wyróżnienie i nagrody książkowe zostały przyznane zespołowi prowadzącemu Nie ma kozaka na Ramsowiaka z Zespołu Szkół Niepublicznych i Placówek w Ramsowie (RDLP w Olsztynie, Nadleśnictwo Wipsowo).

ALEKSANDRA PIASECKA, CILP
ŻRÓDŁO: LASY PAŃSTWOWE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *