Promowane

Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?

montaż instalacji fotowoltaicznej - panele fotowoltaiczne

Słyszałeś wiele dobrego o fotowoltaice i rozważasz inwestycję w panele fotowoltaiczne? To z pewnością świetna decyzja, która pozwoli Ci zmniejszyć rachunki za prąd i jednocześnie zadbać o środowisko. Zanim jednak zaczniesz czerpać zyski z własnej instalacji, musisz zastanowić się, jaka jej moc będzie optymalna w przypadku Twojego gospodarstwa domowego. Nie jest to jednak łatwym zadaniem. Podpowiadamy, jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej do zapotrzebowania energetycznego Twojego domu i kiedy warto zdać się w tym aspekcie na pomoc specjalistów.

Ile energii zużywa Twój dom?

Dobór wielkości i mocy instalacji fotowoltaicznej to pierwszy krok, który musisz poczynić, jeśli chcesz samodzielnie produkować energię ze słońca. Powinny one zostać dobrane w taki sposób, aby wyprodukowana energia pokryła Twoje średnie roczne zużycie energii elektrycznej. Jak sprawdzić, zużycie energetyczne gospodarstwa domowego? To proste! Wystarczy, że sięgniesz po rachunki za prąd, które otrzymałeś w trakcie danego roku kalendarzowego, a następnie zsumujesz zużycie energii oraz koszty, które w związku z nimi poniosłeś. Zastanów się także, czy w najbliższym czasie planujesz działania, które mogą wpłynąć na wzrost zapotrzebowania energetycznego. Może to być m.in. zakup nowych sprzętów energochłonnych np. zmywaki czy większej lodówki, zmiana ogrzewania na elektryczne lub montaż klimatyzacji.

Jaka instalacja będzie dla Ciebie odpowiednia?

Wiesz już, jakie jest zapotrzebowanie na energię w Twoim domu? Teraz musisz na tej podstawie dobrać moc instalacji fotowoltaicznej. Aby było to możliwe, musisz wziąć pod uwagę, roczną ilość energii produkowaną przez instalację. Szacuje się, że jest to około 1000 kWh na każdy 1 kWp dla instalacji o optymalnym usytuowaniu tzn. skierowanej na południe, pod kątem 35 stopni do powierzchni terenu. Dla tych samych warunków jeden panel wytwarza około 300 kWh energii elektrycznej. Łatwo możesz zatem policzyć, że do wyprodukowania 1000 kWh, potrzebujesz 3-4 paneli. W związku z tym, że typowy panel posiada około 1,62 metra kwadratowego powierzchni, łączna powierzchnia Twojej instalacji będzie wynosić około 5-6 metrów kwadratowych.

W większości przypadków nie będzie ona jednak wystarczająca, aby pokryć zapotrzebowanie Twojej rodziny. Dlaczego? Przeciętne gospodarstwo domowe, które zamieszkuje 3-osobowa rodzina, zużywa około 3000 kWh energii. Oznacza to zatem, że optymalna moc instalacji fotowoltaicznej, wynosi w tym przypadku 3 kWp. Jeśli zdecydujesz się na instalację o tej mocy, będziesz potrzebował minimum 10 paneli o łącznej powierzchni 18 metrów kwadratowych.

Większość gospodarstw domowych decyduje się na instalację fotowoltaiczną o mocy do 10 kWp. Taka moc będzie wystarczająca, aby pokryć zapotrzebowanie w przypadku nawet 5 osobowej rodziny. Nie ulega jednak wątpliwości, że osoby, które nie mają doświadczenia w dobieraniu mocy instalacji fotowoltaicznej do potrzeb konkretnego obiektu, łatwo mogą popełnić błąd. Z tego względu w tej kwestii zdecydowanie lepiej zdać się na specjalistów. Dla przykładu eksperci z firmy  innogy Polska proponują zarówno dobór mocy instalacji fotowoltaicznej, jak również jej montaż. Wybór kompleksowej usługi w większości przypadków okaże się zatem najlepszym rozwiązaniem. 

Mniej czy więcej?

Mnóstwo osób zastanawia się czy nie zawyżyć nieco zapotrzebowania energetycznego domu zgodnie z zasadą, że zawsze lepiej mieć więcej niż mniej. W przypadku instalacji fotowoltaicznej niekoniecznie okaże się to rozsądne. W ten sposób wydłużysz bowiem  okres zwrotu Twojej inwestycji, gdyż poniesiesz bez potrzeby większe wydatki. Lepiej nie odbiegać także w drugą stronę. Zainstalowanie mniejszej mocy spowoduje, że zaoszczędzisz mniej na rachunkach za prąd. Instalacja fotowoltaiczna powinna zostać dobrana w taki sposób aby w pełni pokrywała zapotrzebowanie gospodarstwa. Możliwe jest to zazwyczaj wyłącznie, gdy zdasz się w tym zakresie na pomoc specjalistów. 

Montaż paneli fotowoltaicznych – co ma znaczenie?

Nie w każdym miejscu można zamontować panele fotowoltaiczne. Znaczenie ma zarówno wybór miejsca o odpowiedniej wytrzymałości i stabilności, jak również stopień zacienienia terenu wokół instalacji. Musisz zdawać sobie sprawę, że cała instalacja fotowoltaiczna waży niemało, dlatego istotna jest ocena pokrycia dachowego jeszcze przed jej montażem. Standardowy moduł fotowoltaiczny posiada około 1,6 metra długości oraz 1 metr długości, a przy tym waży około 20 kilogramów. Jak się zatem okazuje, instalacja o mocy 3 kWp to obciążenie całkowite przekraczające 240 kilogramów! Właśnie z tych względów przez montażem instalacji, dach powinien przejść kontrolę certyfikowanego konstruktora budowlanego. Jego zadaniem jest zbadanie nośności dachu, nierzadko zaleca on także wzmocnienie konstrukcji przed montażem paneli fotowoltaicznych. Kontrola dotyczyć może również instalacji montowanych na gruncie. Nie należy ich bowiem umieszczać m.in. na terenach podmokłych i zalewowych. Jak zatem widać, plan montażu instalacji powinien uwzględniać analizę terenu pod wieloma względami, w tym wspomnianego zacienienia. Nie zawsze możliwe jest stworzenie idealnych warunków do produkowania energii ze słońca, lecz warto minimalizować wszelkie przeszkody. 

Odpowiednio dobrana moc instalacji fotowoltaicznej pokryje całościowe zapotrzebowanie na energię w Twoim domu. Samodzielny dobór potrzebnej mocy nie jest prostym zadaniem i wiele osób może po prostu przerosnąć. Na szczęście nie musimy się tym zajmować. Tego rodzaju czynności lepiej powierzyć doświadczonym specjalistom, którzy z pewnością dobiorą optymalną moc naszej instalacji fotowoltaicznej. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *