Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

BĘDĄ WALCZYĆ Z BARSZCZEM

Barszcz Sosnowskiego / fot. Edward Marszałek

Nadleśnictwo Komańcza wypowiedziało wojnę barszczowi Sosnowskiego. Przez najbliższe dwa lata leśnicy wspólnie z gminami z powiatu sanockiego będą realizować projekt, który ma na celu ograniczenie rozprzestrzenianie się tego inwazyjnego gatunku.

Barszcz Sosnowskiego / fot. Edward Marszałek

Barszcz Sosnowskiego / fot. Edward Marszałek

 

Podstawowym działaniem będzie likwidacja stanowisk i ograniczanie zasięgu występowania barszczu Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi). Z roku na rok ten obcy gatunek rozszerza zasięg występowania, systematycznie wypierając rodzime gatunki roślin z zajmowanych stanowisk.

Nadleśnictwo Komańcza na działania w ramach programu zwalczania barszczu przeznaczyło 15 tys. zł.

„Program ochrony rodzimej flory powiatu sanockiego przed gatunkami inwazyjnymi oraz ograniczenia ich rozprzestrzeniania się i wnikania w obręb Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery Karpaty Wschodnie” jest realizowany przez starostwo w Sanoku.

Przedsięwzięcie będzie dofinansowane przez NFOŚiGW w ramach wsparcia udzielonego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 (Program Operacyjny PL02: Ochrona Różnorodności Biologicznej i Ekosystemów).

EDWARD ORŁOWSKI, NADLEŚNICTWO KOMAŃCZA
ŹRÓDŁO: LASY PAŃSTWOWE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *