Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

RYBOŁOWY WYLECIAŁY Z GNIAZDA

fot. Lasy Państwowe

Trzy młode rybołowy, potomstwo pary z Nadleśnictwa Lipka (północno-zachodnia Polska), opuściły gniazdo. Dzięki transmisji online internauci przez wiele tygodni mogli śledzić losy tych rzadkich ptaków.

fot. Lasy Państwowe

fot. Lasy Państwowe

 

Najstarsze pisklę, które wykłuło się 20 maja, poleciało już 8 lipca. Jego młodsze rodzeństwo na lot zdecydowało się trochę później.

Młode rybołowy na noc będą wracały do gniazda. Z czasem ich wizyty w rodzinnym domu będą stawały się coraz rzadsze. Zamiast gniazda, w którym się wykluły, będą wybierały pobliskie gałęzie.

Potomstwo Roszponki i Szuwarka (takie imiona wybrali internauci) przez najbliższe 5-6 tygodni będzie karmione przez rodziców. Później zaczną samodzielnie polować, aż wczesną jesienią osiągną samodzielność.

Przez pierwsze 3-4 lata po opuszczeniu rodziców, rybołowy prowadzą koczowniczy tryb życia. Dopiero po tym okresie łączą się w monogamiczne pary. Bardzo rzadko zmieniają także swoje terytorium, na którym gniazdują.

Z obserwacji ornitologów wynika, że młode samce osiedlają się w odległości do 180 km od miejsca urodzenia, a samice nawet do 230 km.

Jak wynika z informacji zawartych na obrączce Roszponki, wykluła się ona w okolicach Joachimsthal (Brandenburgia) w 2000 r. Od niemal 11 lat gniazduje na terenie Nadleśnictwa Lipka.

Rybołowy należą do jednych z najrzadszych ptaków szponiastych. Na terenie całego kraju gniazduje zaledwie 30 par.

W Polsce rybołowy są objęte ścisłą ochroną gatunkową. Wokół gniazd obowiązuje strefa ochronna: przez cały rok w promieniu do 200 m, a okresowo (od 1.03 do 31.08) ? w promieniu do 500 m od gniazda. Nie można tam przebywać, ani prowadzić robót leśnych.

ŹRÓDŁO: LASY PAŃSTWOWE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *