Aktualności

Zmniejszenie zużycia paliwa bez zmiany samochodu

fot. finder.pl

W dobie stale rosnących w górę cen paliwa kierowcy wcale nie są zmuszeni rezygnować z samochodów na rzecz komunikacji publicznej. Na ogół bardzo wymierne efekty przynosi sama zmiana stylu jazdy z dotychczasowego na ekologiczny. Uznaje się, że powstał on w Skandynawii, gdzie zyskał szybko dużą sławę i obecnie jest stosowany przez wielu kierowców na całym globie ziemskim.

Okazuje się, że możemy w ogólnym rozrachunku oszczędzić sporo paliwa jeszcze zanim wejdziemy do samochodu. Większość kierowców nie dba o to, ile ciśnienia ma w oponach. Zwykle jest ono nabijane wyłącznie w zakładzie wulkanizacyjnym przy okazji sezonowej zmiany opon. Za niskie ciśnienie ma też destrukcyjny wpływ na sam bieżnik, który zużywa się szybciej, co sprawia, że szybciej niż zwykle konieczny jest zakup kolejnego kompletu.

W wielu bagażnikach można znaleźć sporo pokaźnych gratów, które mogą w sumie ważyć kilkadziesiąt kilogramów lub więcej. W przypadku zgromadzonych stu kilogramów nadbagażu trzeba się liczyć z dodatkowym spalaniem na poziomie pół litra i więcej w zależności od samochodu. Częstokroć można też spotkać samochody poruszające się na co dzień z bagażnikiem dachowym, który generuje nadprogramowe opory powietrza. Mogą one zwiększać średnie zużycie paliwa nawet o 20%.

Duża liczba kierowców na wpojony nawyk, który polega na rozgrzewaniu silnika na postoju zimą. Nic bardziej mylnego, zdecydowanie lepiej jest ruszyć od razu po przekręceniu stacyjki. W ten sposób silnik szybciej nabierze optymalną temperaturę do pracy. Przed samym odpaleniem warto mieć już zapięty pas, a nie zatrzymywać się za każdym razem po ruszeniu z miejscu tylko po to, by wykonać wspomnianą czynność.

Ecodriving jest przede wszystkim jazdą przewidywalną. Kierujący tym sposobem odpowiednio wcześniej zwalnia i hamuje silnikiem, bez zbędnego wrzucania biegu neutralnego. Warto nadmienić, że w przypadku puszczenia gazu zużycie paliwa w obecnych silnikach jest znikome, a ?zapięty? bieg pozwala w razie wystąpienia niebezpieczeństwa na drodze znacznie szybciej zareagować. Przyśpieszając, należy to robić płynnie i zmieniać bieg na kolejny nie przekraczając 2000 obrotów dla silników wysokoprężnych i 2500 obrotów dla jednostek benzynowych. Jazda na możliwie wysokim biegu w optymalnym zakresie obrotów przekłada się na niskie zużycie paliwa.

Ekologiczny styl jazdy łączy w sobie wiele korzyści. Nie dość, że dzięki niemu do atmosfery trafia znacznie mniej dwutlenku węgla, to na drogach przybywa także kierowców jeżdżących znacznie spokojniej. Dla wielu najważniejsze będą mniejsze wydatki na paliwo oraz rzadsza wymiana klocków i tarcz hamulcowych, czy też opon. Dlatego też warto się zastanowić, czy nie warto spróbować wcielić w życie tych zasad już od dziś.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *