Aktualności

Proekologiczne działania firm a ochrona ziemi polskiej

działania proekologiczne - ochrona środowiska

Coraz więcej polskich firm decyduje się na wybór rozwiązań, które chronią środowisko. Takie postępowanie ma pozytywny wpływ na wizerunek przedsiębiorstwa i jest sposobem zaoszczędzenia firmowych pieniędzy.

Wybór zdrowej żywności – ukłon w kierunku zdrowia i natury

Wyrazem troski o środowisko jest wybór ekologicznego kateringu i produktów żywnościowych. Owoce i warzywa, wybierane od lokalnych dostawców, nie wymagają dalekiego transportu. Dzięki temu zostaje zmniejszona ilość spalin, które przedostają się do wód, gleb i powietrza. Jedzenie ekologiczne jest też zdrowsze dla organizmu. – Do jego produkcji nie były wykorzystywane nawozy chemiczne, ani żadne pestycydy, herbicydy, fungicydy, antybiotyki, hormony wzrostu i inne materiały, który normalnie do jedzenia się nie dostają – informuje Michał Paca, ekolog i właściciel firmy Ziemia Polska.

Przyjazne człowiekowi i środowisku ekobiuro

Proekologiczne rozwiązania dotyczą też sposobu funkcjonowania biura. Zwracanie uwagi na wyłączanie sprzętów po ich użyciu i gaszenie świateł po wyjściu z pomieszczeń, zmniejsza ilość zużytej energii. W biurach często też pojawiają się miejsca zbiórki zużytych baterii i kosze przeznaczone do sortowania śmieci. Dobrą praktyką jest organizowanie akcji wymian firmowych, w ramach których pracownicy mogą wymieniać się sprzętami, książkami i innymi przedmiotami. Takie działania nie tylko chronią środowisko, ale też pozwalają zaoszczędzić pieniądze prywatne i firmowe.

Programy recyklingowe oszczędzają energię i surowce

Wdrażanie programów recyklingowych w działania firmy ma uzasadnienie prawne. Zgodnie z Dyrektywą Parlamentu i Rady Europejskiej nr 94/62/WE z dnia 20 grudnia 1994 r. wszyscy właściciele firm są zobowiązani do recyklingu odpadków. W ramach praktyk recyklingowych pracownicy mogą np. drukować dokumenty dwustronnie i korzystać z papieru odzyskiwanego z makulatury.

Ecodriving i inicjatywny wspólnych dojazdów do pracy

Popularnym rozwiązaniem jest nieudostępnienie pracownikom pojazdu, który będzie środkiem transportu dla kilku osób. Innym, sprzyjającym ekologii działaniem jest ecodriving, czyli oszczędna jazda samochodem. Technika ta polega na zmniejszeniu zużycia paliwa. W zakres ecodrivingu wchodzi, np. wyruszanie w trasę od razu po odpaleniu silnika. Zużycie paliwa w firmie można też zminimalizować, ograniczając podróże służbowe na rzecz, np. wideokonferencji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *