Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

Zginęły dwie foki

foka
fot. WWF.pl

Dwie martwe foki zostały znalezione w ostatnim czasie w rejonie Zatoki Puckiej. Eksperci twierdzą, że w obu przypadkach nie było żadnych patologicznych oznak – choroby lub osłabienia, które świadczyłyby o śmierci z przyczyn naturalnych. Obie znalezione foki, to przedstawicielki gatunków rzadko odwiedzających nasze wybrzeże Bałtyku – donosi organizacja ekologiczna WWF.

fot. WWF.pl

fot. WWF.pl

Znaleziona w środę, 17 września, w Kuźnicy foka obrączkowana miała precyzyjnie rozcięty brzuch, co może dowodzić, działania człowieka. Po oględzinach udało się ustalić, że foka była bardzo dobrze odżywiona, o czym świadczyła grubość tkanki tłuszczowej. Wewnątrz nie było widocznych żadnych obrzęków. Był to młody osobnik. Według ekspertów przeprowadzających oględziny ciało foki przebywało w wodzie nie dłużej niż dwie doby.

Drugi osobnik, został znaleziony w rejonie Rzucewa i należał do innego gatunku foki, foki pospolitej. W tym przypadku zwierzę również było w dobrej kondycji i zginęło na krótko przed znalezieniem na brzegu. Bezpośredni świadkowie śmierci tych zwierząt nie dostarczyli nam opisu okoliczności, w jakich to się stało. Oba osobniki należą do rzadkich w naszym morzu gatunków, współbytujących z najliczniejszym gatunkiem foki szarej.

WWF przypomina, że każdy przypadek obserwacji martwej lub żywej foki powinien być zgłaszany do Błękitnego Patrolu WWF pod numerem telefonu 795 536 009 lub Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, telefon 601 88 99 40 – wyjaśnia Katarzyna Pietrasik z WWF Polska-Apelujemy też o zgłaszanie wszelkich informacji, które pomogą w wyjaśnieniu przyczyny śmierci tych zwierząt.

Projekt „Ochrona siedlisk ssaków i ptaków morskich” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

ŹRÓDŁO: WWF.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *