Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

KOŁOBRZEG GOSPODARZEM PIERWSZEGO FORUM EKOLOGICZNEGO

fot. forum-ekologiczne.pl

W Kołobrzegu odbyło się pierwsze Forum Ekologiczne. Ponad sześćset osób z Polski i państw basenu Morza Bałtyckiego omówiło wyzwania stojące przed współczesną ochroną środowiska. Gościem specjalnym wydarzenia był Maciej Grabowski, minister środowiska.

fot. forum-ekologiczne.pl

fot. forum-ekologiczne.pl

Forum stanowiło okazję do wymiany wiedzy i doświadczeń, jak w zgodzie ze środowiskiem naturalnym rozwijać gospodarkę i radzić sobie z wyzwaniami środowiskowymi. Na te tematy w Kołobrzegu dyskutowali samorządowcy, przedstawiciele administracji, naukowcy, przedsiębiorcy, dziennikarze oraz środowiska związane z ekologią. Od lat przekonujemy się, że zrównoważony rozwój to najlepszy sposób rozwoju, także gospodarczego, pozwalający dbać o środowisko naturalne, oszczędzać zasoby i wypracowywać coraz lepsze, ekologiczne technologie – powiedział Stanisław Gawłowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, otwierając Forum.

Trzydniowe obrady zostały podzielone na cztery bloki tematyczne: gospodarka wodna, gospodarka odpadami, OZE i energetyka oraz ochrona przyrody. Przedstawiciele Ministerstwa Środowiska wzięli udział w trzech panelach. Stanisław Gawłowski, sekretarz stanu w MŚ – w dyskusji dotyczącej reformy gospodarki wodnej. Wiceminister Janusz Ostapiuk mówił o „rewolucji śmieciowej” podczas panelu o gospodarowaniu odpadami. Natomiast Piotr Otawski, Główny Konserwator Przyrody przedstawił koncepcję ochrony przyrody w Polsce.

Forum towarzyszyły targi ekologiczne otwarte dla mieszkańców i gości Kołobrzegu. Można było podczas nich m.in. obejrzeć pokaz ekologicznej mody Katarzyny Koperkiewicz, występ Cezarego Pazury i zobaczyć rysunki Henryka Sawki komentujące dyskusje panelowe.

Potrzebujemy takich wydarzeń – powiedział Maciej Grabowski, minister środowiska. Bardzo się cieszę, że w jednym czasie i w jednym miejscu spotkali się wszyscy zainteresowani zrównoważonym rozwojem. Mam nadzieję, że Forum Ekologiczne stanie się cyklicznym wydarzeniem, które na stałe zagości w Kołobrzegu – dodał minister.
Dziękuję wszystkim gościom za obecność, a organizatorom – Polskiej Fundacji Ekologicznej i Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ze Szczecina za zorganizowanie wydarzenia. Jako gospodarz i prezydent miasta już dziś zapraszam na II Forum Ekologiczne w Kołobrzegu w przyszłym roku – powiedział Janusz Gromek, prezydent miasta, żegnając uczestników.

Więcej o I Międzynarodowym Forum Ekologicznym.

ŹRÓDŁO: MINISTERSTWO ŚRODOWISKA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *