Aktualności

Kosiarka elektryczna – ekologiczny wybór

fot. sklepalko.pl
Zadbany trawnik jest wizytówką ogrodu oraz podkreśla jego atuty. Warto zadbać o ładnie przystrzyżoną trawę, korzystając z najlepszych narzędzi dostępnych na rynku.

Kosiarka jest podstawowym narzędziem służącym do pielęgnacji trawnika. W sklepach są dostępne różne typy wspomnianych urządzeń. Konsument powinien wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje produktu. Użyteczna wiedza pomaga dokonać właściwego wyboru. Poniżej zostały przedstawione najważniejsze informacje na temat każdego typu kosiarek.

Ekologiczne strzyżenie trawnika

Posiadacze trawników coraz częściej wybierają kosiarki elektryczne zasilane za pomocą kabla lub akumulatora, a także urządzenia hybrydowe. Niektóre maszyny są wyposażone w rotacyjny nóż tnący z pionową osią obrotu. Na rynku można znaleźć też modele z bębnowym przyrządem tnącym. Moc silnika elektrycznej kosiarki wynosi przeciętnie 700-1600 W. Układ elementów odpowiadających za sprawne działanie urządzenia jest okryty obudową wykonaną z tworzywa sztucznego, aluminium bądź stali. Wybierając elektryczną kosiarkę, należy zwrócić uwagę na jej podwozie. Modele dostępne w niższej cenie wyposażone są zazwyczaj w koła łożyskowane na plastikowych tulejach. Chcąc uregulować wysokość podwozia, wystarczy przestawić śruby w otworach regulacyjnych. Urządzenia z wyższej półki cenowej posiadają natomiast koła osadzone na kulkowych łożyskach. Użytkownik może regulować wysokość ich podłoża za pomocą specjalnej dźwigni albo przez podniesienie osi tylnej bądź przedniej. Komfort użytkowania jest zatem większy.

Elektryczna czy spalinowa?

Elektryczne kosiarki akumulatorowe i hybrydowe są bardziej komfortowe w użytku, ponieważ nie ma potrzeby podłączania ich do źródła zasilania za pomocą kabla. Ich układ mechaniczny jest wyposażony w litowo-polimerowy akumulator. Elektryczna kosiarka jest polecana do stosowania w niewielkich przydomowych ogródkach i ogrodach o średniej wielkości. Wspomniane urządzenie lepiej sprawdza się w codziennym użytku w porównaniu z maszyną wyposażoną w silnik spalinowy. Niższy ciężar pozytywnie wpływa na komfort pracy, podobnie jak sposób zasilania urządzenia. Kosiarka elektryczna nie emituje uciążliwego hałasu i spalin zanieczyszczających powietrze. Koszty jej eksploatacji są bardzo niskie. Poza tym nie wymaga ona serwisu w przeciwieństwie do urządzenia wyposażonego w silnik spalinowy (źródło: http://wnetrzeiogrod.pl/informacje/ogrod-i-otoczenie/nie-wiesz-jak-serwisowac-swoj-silnik.html).

Moc to podstawa

Drugim typem maszyn służących do strzyżenia trawnika są kosiarki spalinowe, które wyróżniają się dużą mocą oraz znaczną szerokością roboczą. Użytkownik może za ich pomocą szybko i sprawnie skosić nawet bardzo zaniedbany trawnik porośnięty chwastami o twardych łodygach. Standardowa kosiarka spalinowa jest wyposażona w rotacyjny przyrząd tnący oraz czterosuwowy silnik chłodzony powietrzem o mocy równej około 3,5-6 KM. Urządzenie takie posiada ręczny bądź elektryczny rozrusznik. Układ elementów mechanicznych kryje się zwykle pod stalową obudową, co ma wpływ na ciężar kosiarki. Niektóre maszyny są wyposażone w napęd, który umożliwia regulowanie prędkości jazdy. Pojemność zbiornika paliwa jest zwykle na tyle duża, aby urządzenie mogło pracować przez okres 1-2 godzin.

Koszenie dużych powierzchni

Trawnik rozciągający się na terenie o powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych wymaga zastosowania urządzenia o wyjątkowo dużej szerokości roboczej i wysokiej mocy. W tej roli sprawdzi się traktorowa kosiarka wyposażona w dwunożowe kosy o szerokości roboczej równej 1 m. Poszczególne elementy zbierają trawę do dużego zbiornika zamontowanego w tylnej części maszyny lub posiadają boczny wyrzut. Urządzenie jest wyposażone w silnik o mocy 10-18 KM napędzający zespół kos i skrzynię biegów. Użytkownik może regulować wysokość cięcia za pomocą centralnej dźwigni.

Wysoka precyzja

Kosiarka ręczna jest urządzeniem, które sprawdza się w pielęgnacji trawników dywanowych typu angielskiego. Metoda strzyżenia stosowana w ich przypadku polega na systematycznym koszeniu trawy na wysokość do 3 cm. Po skoszeniu trzeba zgrabić bądź zebrać skoszone źdźbła za pomocą odkurzacza do liści. Sposób koszenia przypomina strzyżenie nożyczkami. Trawa jest mniej podatna na choroby i nie żółknie. Ręczne kosiarki są wyposażone w bębnowy przyrząd tnący oraz listwowe noże. Napęd z kół podporowych jest przenoszony na bęben, a proces koszenia następuje skokami.

Każdy z przedstawionych wyżej typów kosiarek różni się pod względem mocy i szerokości roboczej oraz mechanizmu działania. Więcej propozycji maszyn służących do pielęgnacji trawnika wyposażonych w szereg różnych funkcji ułatwiających pracę można znaleźć na www.sklepalko.pl. Warto wziąć pod uwagę opisane wyżej właściwości urządzeń podczas zakupu. Prawidłowy wybór maszyny sprawi, że koszenie przestanie być męczącym obowiązkiem, a trawnik będzie zawsze prezentował się doskonale.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *