Promowane

Agrotkanina czy agrowłóknina – co i dlaczego wybrać?

agrowłóknina

Uprawa roślin w ogrodzie to dla wielu ludzi po prostu hobby. Miłośnicy kwiatów i roślin doskonale wiedzą, że odpowiednie podłoże może mieć wpływ na powodzenie hodowli bądź jego brak. W ogrodzie pojawiają się chwasty i inne nieproszone zanieczyszczenia upraw. Można się ich pozbywać w sposób tradycyjny, ale jest to niezwykle męczące. Jest to taka syzyfowa praca, ponieważ w miejsce wyrwanych chwastów za chwilę i tak pojawią się nowe. Dlatego właśnie ogrodnicy i rolnicy poszukują dzisiaj alternatywnych metod uporania się z tym problemem. Rozwiązaniem problemu mogą być podłoża sztuczne, czyli agrotkanina i agrowłóknina. Jest to rozwiązanie od wielu lat stosowane w szkółkach roślin oraz w profesjonalnych uprawach rolniczych. Zarówno jedno i drugie świetnie nadaje się do przydomowych ogrodów, co może rodzić dylemat dotyczący wyboru jednego bądź drugiego podłoża.

Sztuczne podłoża z polipropylenu lekko się od siebie różnią

Postaramy się wyjaśnić pokrótce różnice pomiędzy agrotkaniną a agrowłókniną. Oby dwa podłoża wykonane są z tworzywa sztucznego nazywanego polipropylenem. Jedno i drugie podłoże występuje w różnych wersjach kolorystycznych. Jakby nie patrzeć to widać je w ogrodzie gołym okiem, ponieważ nie zasypuje się ich ziemią. Stąd też muszą też wyglądać estetycznie. Agrowłóknina może być stosowana zarówno do ściółkowania gleby jak i do przykrywania upraw i roślinności ogrodowej. Doskonale chroni ona roślinność przed chwastami, chorobami czy szkodnikami czyhającymi na Nasze uprawy. Jest to bardzo uniwersalne podłoże, które ma wiele zastosowań. Agrowłóknina występuje w wielu wersjach. Trzeba kupić odpowiednią do ogrodowych potrzeb. Jej zastosowanie oznaczone jest jej kolorystyką. Kolory przeznaczone do ściółkowania potrafią też użyźniać glebę, ponieważ przepuszczają do niej wodę. Kolor biały oznacza, że jest ona przeznaczona do przykrywania roślinności na zimę.agrowłóknina

Agrotkanina to wyjątkowo trwała ochrona przed chwastami

Do ochrony roślin przed chwastami i szkodnikami najlepiej posłuży agrotkanina. Nie ma ona jednak właściwości osłaniających, a jedynie pielęgnacyjno-ochronne. Występuje ona w różnych grubościach i jest bardzo trwała. Wykorzystuje się ją przede wszystkim w profesjonalnych hodowlach roślin i w szkółkach roślin iglastych. Można zastosować ją pod korę i kamienie a także bezpośrednio na uprawianą glebę. Doskonale przepuszcza ona wodę a także ciepło, dlatego może być niezwykle przydatna do wzbogacenia naturalnych warunków upraw. Z agrotkaniny można skorzystać przy zakładaniu ogrodów a nawet przy urządzaniu i pokrywaniu skarp. Jest to najlepszy z możliwych wyborów do upraw roślin nisko rosnących jak na przykład truskawki czy kapusta. Zastosowanie znajdzie ona również przy obsadzaniu posesji tujami.

agrotkanina

Najlepsze do przydomowego ogrodu będzie zastosowanie obu rozwiązań

Zastanawiając się nad wyborem jednego z powyższych produktów należy przede wszystkim określić swoje ogrodowe potrzeby. Sztuczne podłoże najlepiej zastosować na etapie zakładania ogrodu. Chociaż trwałość agrowłókniny to jakieś dwa do sześciu lat, podobnie zresztą wytrzyma w ogrodzie agrotkanina. Po tym czasie można oczywiście całość wymienić na nowe. W każdym razie w zależności od tego, co w ogrodzie hodujemy i jak, takie powinniśmy dobrać podłoże z polipropylenu. Na pewno do zakładania ogrodu i ochrony roślin przed szkodnikami najbardziej przyda się agrotkanina. Jest wytrzymała i pomoże użyźnić glebę oraz utrzymać jej odpowiednią wilgoć oraz temperaturę. Jest to najlepszy wybór do przydomowego ogródka. Jednak agrowłóknina również ochroni glebę przed chwastami i robakami. Może przepuszcza wodę deszczową trochę słabiej, ale za to jej właściwości pozwalają na przykrywanie nią roślin. Na zimę trzeba przecież przykrywać rośliny ciepłolubne, które po prostu mogą nie przetrzymać do wiosny. Podłoża te nawet podobnie kosztują. Naszym zdaniem do założenia i pielęgnacji przydomowego ogrodu najlepsza będzie agrotkanina. Natomiast do uprawy roślin na otwartej przestrzeni bądź w foliówce najlepiej spisze się agrowłóknina. Każdy ogrodnik doskonale wie, do czego potrzebuje ściółkowania gleby. Duże znaczenie ma też fakt, że uprawiane owoce i warzywa trzeba przykrywać na mroźne noce.

Mogłoby Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.