Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

Liczenie ptaków i spacery ornitologiczne podczas Europejskich Dni Ptaków

pliszka siwa
Pliszka Siwa (Fot. Lasy Państwowe / Wojciech Misiukiewicz)

Liczenie ptaków, spacery i wycieczki ornitologiczne – to atrakcje najbliższych Europejskich Dni Ptaków, przypadających na pierwszy weekend października. Do udziału w tych akcjach zachęca Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP).

Pliszka Siwa (Fot. Lasy Państwowe / Wojciech Misiukiewicz)

Pliszka Siwa (Fot. Lasy Państwowe / Wojciech Misiukiewicz)

„Celem Europejskich Dni Ptaków jest pokazanie piękna migracji ptaków oraz potrzeb ptaków migrujących na całym szlaku ich wędrówek przez Europę, basen Morza Śródziemnego oraz Afrykę” – podkreśla Katarzyna Groblewska z OTOP w materiale przesłanym PAP.

Europejskie Dni Ptaków organizowane są w 37 krajach Europy i Azji Centralnej. Przy okazji ornitolodzy zwracają uwagę społeczeństw na problemy związane z ochroną migrujących ptaków. Obecnie często zagrażają im zmiany w użytkowaniu gruntów, a także zmiany klimatyczne na terenach lęgowych i w miejscach zimowania. Aby ptaki przetrwały, muszą mieć odpowiednie obszary lęgowe, bezpieczne miejsca wypoczynku w czasie przelotów i dobre siedliska na terenach zimowania.

Jak co roku w pierwszy weekend października wolontariusze zapraszają wszystkich chętnych na wycieczki ornitologiczne, podczas których przybliżają tajemnice jesiennej wędrówki ptaków przez nasz kontynent, lecących z terenów lęgowych na zimowiska. Spacery zaplanowano na 4 i 5 października w całej Polsce. Ich listę można znaleźć na stronie: www.otop.org.pl

OTOP zachęca też do liczenia ptaków, które można prowadzić indywidualnie, w gronie znajomych lub podczas wycieczki ornitologicznej z wolontariuszem. Swoje obserwacje uczestnicy rejestrują na specjalnych formularzach i przekazują krajowym koordynatorom z OTOP. W niedzielę dane zostaną przekazane do europejskiego centrum koordynacyjnego na Słowacji.

Na podstawie informacji zebranych we wszystkich państw uczestniczących w akcji powstanie lista najczęściej spotykanych jesienią gatunków ptaków.

Europejskie Dni Ptaków organizowane są od 1993 r. przez BirdLife International – światową federację towarzystw ochrony ptaków.

zan/ mki/
ŹRÓDŁO: PAP – Nauka w Polsce | www.naukawpolsce.pap.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *