Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

OCALILI WILKA OD OKRUTNEJ ŚMIERCI

fot. Paweł Stankiewicz, Antoni Stecki, Nadleśnictwo Bartoszyce

Dzięki błyskawicznej interwencji leśników z Nadleśnictwa Bartoszyce oraz weterynarzy udało się uratować młodego wilka.

fot. Paweł Stankiewicz, Antoni Stecki, Nadleśnictwo Bartoszyce

fot. Paweł Stankiewicz, Antoni Stecki, Nadleśnictwo Bartoszyce

Tkwiącego we wnyku młodego samca wilka (basiora), znalazł w lesie podleśniczy leśnictwa Sokołów wraz z pracującymi przy melioracjach pracownikami.

Powiadomieni przez komendanta Straży Leśnej, leśnicy błyskawicznie podjęli decyzję o akcji ratunkowej. Organizacją zajął się zastępca nadleśniczego Antoni Stecki, który natychmiast powiadomił powiatowego lekarza weterynarii oraz policję.

Przybyłym na miejsce ratownikom ukazał się makabryczny widok. W rowie leżał martwy, lekko nadgryziony, młody jeleń byk, ofiara nocnego polowania wilczej watahy, a opodal na okrwawionej stalowej pętli był uwięziony młody wilk. Zwierzę próbowało uwolnić się z pułapki bezskutecznie gryząc stalową linkę i pień drzewa, do którego była przytwierdzona.

Dr Maurycy Olczyk z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Bartoszycach za pomocą specjalnej „dmuchawki”, podał zwierzęciu środek usypiający. Następnie z zachowaniem szczególnych środków ostrożności leśnicy odcięli dławiącą wilka pętlę. Co nie było proste, gdyż kłusownik nie skąpił materiału na pułapkę. Grubą stalową linkę udało się przeciąć dopiero dźwigniowymi nożycami.

W końcu weterynarze mogli zbadać pechowego pacjenta. Na szczęście obrażenia nie były poważne a czas przebywania na uwięzi na tyle krótki, że zwierzę mogło od razu powrócić na wolność. Po chwili od uwolnienia wilk podniósł się i chwiejnym krokiem poszedł w kierunku pobliskiego młodnika.

– Wszyscy mamy satysfakcję, że tym razem udało się uratować to piękne i rzadkie na naszym terenie zwierzę – powiedzieli po akcji leśnicy z Nadleśnictwa Bartoszyce.

Obecnie w sprawie kłusownictwa dochodzenie prowadzi bartoszycka policja.

WIESŁAW OZIEWICZ, NADLEŚNICTWO BARTOSZYCE
ŹRÓDŁO: LASY PAŃSTWOWE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *