Promowane

Dokarmianie ptaków. Kiedy, jak i czym?

dokarmianie ptaków zimą
Dokarmianie ptaków zimą

Zimą, gdy naturalne pożywienie ptaków przykrywają grube warstwy śniegu i lodu, potrzebują one naszej pomocy. Aby rzeczywiście im pomóc przetrwać ten trudny okres, a nie zaszkodzić, należy pamiętać o kilku zasadach. Zebraliśmy je w poniższym artykule.

Kiedy rozpocząć dokarmianie ptaków?

Nie jest to tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Ptaki należy zacząć karmić dopiero wtedy, gdy spadnie śnieg. Wcześniej powinny być one samodzielne. W innym wypadku zachęcone wizją łatwego pożywienia, mogą zrezygnować z podróży do dalekich krajów, co może skończyć się dla nich tragicznie. Z podobnych względów warto zakończyć karmienie, gdy tylko śnieg się roztopi i zrobi się ciepło. Wraz z nadejściem wiosny ptaki powinny znów stać się niezależne.

Czym karmić, czyli jakie ziarno dla ptaków wybrać?

Do naszych ogrodów najczęściej przylatują wróble, sikorki czy gołębie. Przepadają one za nasionami roślin oleistych, czyli na przykład słonecznikiem, który warto wymieszać z pszenicą, prosem oraz owsem. Najłatwiej i najbezpieczniej kupić gotową mieszankę ziaren w sklepie ogrodniczym lub zoologicznym. Ciekawą alternatywą (lub uzupełnieniem) dla ziarna dla ptaków są również kule tłuszczowe, zawierające nasiona zamoczone w tłuszczu. Są one umieszczone w praktycznej siateczce, która zapobiega rozsypywaniu się pokarmu.

Czego unikać?

Niestety często karmimy ptaki w sposób przypadkowy i nieprzemyślany. Efekt takiego postępowania może być niestety zupełnie odwrotny od zamierzonego. O czym zatem warto pamiętać? Przede wszystkim należy unikać produktów solonych. Słone pieczywo, orzeszki czy słonina mogą wyrządzić szkodę naszym skrzydlatym przyjaciołom. Ptaki po spożyciu takiej żywności będą bardzo spragnione, a o pitną wodę w zimie bardzo trudno. Należy również powstrzymać się od dokarmiania za pomocą namoczonego i zamarzniętego pieczywa oraz innych produktów pęczniejących w przewodzie pokarmowym.

Zadbaj o odpowiednią stołówkę

Czyli o karmnik, który powinien być zawsze czysty i bezpieczny. Należy umieścić go możliwe wysoko – tak, aby ptaki nie były narażone na ataki drapieżników. Zwróć też uwagę na jego kolor. Jaskrawe barwy, jak na przykład czerwień, mimo, że wyglądają atrakcyjnie, mogą odstraszyć ptaki. Najlepszym wyborem będzie karmnik w neutralnym odcieniu drewna lub w kolorze zielonym. Upewnij się, że wybrany (lub stworzony) przez Ciebie model posiada daszek, który zapobiegnie zamoknięciu żywności.

Życzymy powodzenia i wytrwałości!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *