Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

RESOCJALIZACJA LASEM

fot. Michał Rąpała / Lasy Państwowe

W Nadleśnictwie Kołaczyce w edukacji leśnej uczestniczą skazani osadzeni w Zakładzie Karnym w Jaśle – to jeden z elementów ich programu resocjalizacji.

fot. Michał Rąpała / Lasy Państwowe

fot. Michał Rąpała / Lasy Państwowe

Od kilku lat leśnicy biorą udział w realizacji programu edukacji ekologicznej „Bądź ECO”, który służy resocjalizacji skazanych poprzez ich aktywizowanie do konkretnych działań na rzecz czystości i ochrony środowiska, propagowaniu wartości ekologicznych i zdobywaniu przez nich wiedzy z tego zakresu. Polega on na tym, że kilkuosobowe grupy skazanych, pod opieką wychowawcy, pomagają w pracach szkółkarskich i przy sprzątaniu śmieci z terenów leśnych.

– To cenny element resocjalizacji, o czym świadczy fakt, że te wyjścia do lasu, są dla osadzonych formą nagrody. Dla nas ich praca ma też wymiar rzeczowy – mówi Andrzej Kochmański, nadleśniczy Nadleśnictwa Kołaczyce.

Do tej pory skazani brali udział w wiosennych siewach nasion buka i jodły w szkółce, a w okresie od wiosny do jesieni, przy pielęgnacji sadzonek w szkółce i na uprawie, ucząc się w ten praktyczny sposób nowych dla nich czynności. Sporo wnoszą w utrzymanie czystości lasu poprzez zbieranie śmieci i odpadów. Dużą pomocą wykazali się przy remontach i rozbiórce ogrodzeń szkółek i upraw leśnych.

EDWARD MARSZAŁEK, RZECZNIK PRASOWY RDLP W KROŚNIE
ŹRÓDŁO: LASY PAŃSTWOWE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *