Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

PLUSKWICA EUROPEJSKA ODNALEZIONA PO LATACH

fot. Wikipedia

Na terenie Nadleśnictwa Złotów odnaleziono stanowisko chronionej rośliny – pluskwicy europejskiej. Ostatnie informacje o jej występowaniu na tym obszarze pochodzą sprzed 80 lat.

fot. Wikipedia

fot. Wikipedia

Odnalezione stanowisko pluskwicy (łac. Cimicifuga europaea) znajduje się w dolinie rzeki Łobżonki. – Jest to najbardziej na zachód wysunięte stanowisko pluskwicy europejskiej w Polsce – komentuje Rafał Ruta z Uniwersytetu Wrocławskiego, który odnalazł miejsce jej występowania w Borach Kujańskich.

Ta rzadka roślina w Polce rośnie głównie w pasie wyżyn południowych oraz w dorzeczu dolnej Wisły i na Pojezierzu Mazurskim.

Za czasów, kiedy Bory Kujańskie należały do Prus miejsce to było rezerwatem przyrody o wdzięcznej nazwie Wielka Wyspa Kwiatów. Niestety po II wojnie światowej rezerwat przestał istnieć, a drzewostan, w którym rosła pluskwica został usunięty. Dziś na nowo odkrywane są walory tego miejsca. Rośnie tutaj m. in. lilia złotogłów i wawrzynek wilczełyko.

Praca Rafała Ruty na temat walorów przyrodniczych tego obszaru znajdzie się w „Przeglądzie Przyrodniczym”.

Pluskwica dorasta do 1,5 m wysokości tworząc duże kępy, a swoją nazwę zawdzięcza woni przypominającej zapach pluskiew. Kwitnie w lipcu i sierpniu, owocem jest omszony mieszek z krótkim haczykiem, za pomocą którego przyczepia się do sierści zwierząt umożliwiając w ten sposób rozsiewanie.

ŁUKASZ GALIMSKI, NADLEŚNICTWO ZŁOTÓW
ŹRÓDŁO: LASY PAŃSTWOWE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *