Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

NA MIERZEI LICZYLI WĘDRUJĄCE PTAKI

FOT. JAN PIOTROWSKI, NADLEŚNICTWO ELBLĄG

Ponad 120 tys. ptaków przeleciało w miniony weekend nad głowami uczestników Ptasiego Pikniku.

W ramach Europejskich Dni Ptaków, które co roku odbywają się w pierwszy weekend października, Nadleśnictwo Elbląg oraz Stowarzyszenie Obserwatorów Ptaków Wędrownych „Drapolicz” zaprosili zainteresowanych ptakami na Mierzeję Wiślaną do wspólnej zabawy i poznawania ich świata.

FOT. JAN PIOTROWSKI, NADLEŚNICTWO ELBLĄG

FOT. JAN PIOTROWSKI, NADLEŚNICTWO ELBLĄG

Każdy uczestnik otrzymał kartę, na której zbierał potwierdzenia uczestnictwa w punktach edukacyjnych, przygotowanych przez organizatorów oraz partnerów przedsięwzięcia. Całkowicie wypełniona karta brała udział w loterii, w której głównymi nagrodami były przewodniki do oznaczania ptaków oraz budki lęgowe. Z pikniku nikt nie wyjechał z pustymi rękami. Za wypełnioną kartę rozdawane były gadżety edukacyjne w postaci plakatu oraz magnesu ze zdjęciami ptaków z rzędu siewkowych.

Oprócz punktu obrączkarskiego i dwóch punktów obserwacji ptaków, na „górze Pirata” oraz nad morzem, gdzie ornitolodzy opowiadali o awifaunie, na piknikowej łące każdy mógł wziąć udział w zajęciach przyrodniczo-leśnych.

Namioty edukacyjne przygotowały: Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Elbląg, Park Krajobrazowy Mierzei Wiślanej, WWF, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Grupa Badawcza Ptaków Wodnych „Kuling”, „Ptaki Polskie” oraz Fundacja Akcja Bałtycka.

W trakcie pikniku liczono ptaki migrujące z północy na południe. Łącznie w ciągu dwóch dni zaobserwowano ponad 121 tys. osobników ze 105 gatunków, wśród których najwięcej było zięb (ponad 50 tys.) i sikor bogatek (ponad 28 tys.). Na piknikowym podium znalazł się także grzywacz (ponad 15 tys. osobników). Wśród policzonych ptaków były też gatunki drapieżne takie jak krogulce (407), błotniki zbożowe (23), bieliki (15) i sokoły wędrowne (15). W sumie blisko 600 „drapoli”, czyli ptaków drapieżnych.

Zauważono także ptasie „rarytasy”: wydrzyka tęposternego, świnstunkę żółtawą, bekasika, słonkę i lodówkę. Ze względu na niesprzyjające wiatry najsłabiej leciały ptaki morskie.

W trakcie obrączkowania, które odbywało się nie tylko na polanie Ptasiego Pikniku ale także w obozie obrączkarskim „Akcji Bałtyckiej” oraz w trakcie nocnego liczenia sów, zaobrączkowano ponad 1200 ptaków z 16 gatunków. W specjalne sieci złapały się dwa raniuszki z Estonii oraz raniuszek i sikora bogatka z Rosji. Stowarzyszenie Ochrony Sów złapało 10 sów uszatek.

Ptasi Piknik sfinansowany został ze środków Lasów Państwowych oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Organizatorzy już zapraszają na kolejny piknik, który jak zwykle odbędzie się w pierwszy weekend października.

JAN PIOTROWSKI, NADLEŚNICTWO ELBLĄG
ŹRÓDŁO: LASY PAŃSTWOWE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *