Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

Foka w Zalewie Wiślanym

foka szara
Foka Szara (Fot. Ministersto Środowiska)

Foka Szara (Fot. Ministersto Środowiska)

Foka Szara (Fot. Ministersto Środowiska)

W Zalewie Wiślanym coraz częściej obserwowane są foki. W ostatnich tygodniach foka szara była widziana m.in. u brzegów gminy Tolkmicko – informuje organizacja ekologiczna WWF Polska.

Te morskie ssaki nie są już wyjątkowym gościem na odcinku, za który jestem odpowiedzialny w ramach działalności w Błękitnym Patrolu WWF – tłumaczy Wojciech Andrearczyk, wolontariusz WWF. – Obok obserwacji fok żywych, znajdujemy też martwe osobniki. Ostatniego lata znaleźliśmy trzy martwe foki. Rana na grzbiecie jednej ze znalezionych fok może dowodzić, że zginęła w wyniku działalności człowieka – do zranienia prawdopodobnie doszło w skutek zderzenia z jednostką pływającą.

Foki do Zalewu wpływają przez cieśninę Pilawską. Ostatnia obserwacja była na szczęście zgłoszeniem foki żywej. Dokonał jej Krzysztof Polak z Elbląskiego Klubu Fotograficznego, który wykonał zdjęcia jeszcze w październiku, obok latarni „Andzia”, na wysokości Suchacza i Nadbrzeża. Z kolei w ubiegłym roku foka wpłynęła do portu w Tolkmicku, i po odpoczynku na brzegu popłynęła dalej. Inny osobnik dotarł rzeką do Elbląga.

WWF przypomina, że każdy przypadek obserwacji martwej lub żywej foki powinien być zgłaszany do Błękitnego Patrolu WWF pod numerem telefonu 795 536 009 lub Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, telefon 601 88 99 40 – wyjaśnia Katarzyna Pietrasik z WWF Polska. – Apelujemy też o zapewnienie foce spokoju. Nie podchodźmy do zwierzęcia i obserwujmy fokę z daleka i zadzwońmy do Patrolu WWF.

Projekt „Ochrona siedlisk ssaków i ptaków morskich” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Źródło: WWF.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *