Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

Co dalej z zagubionymi sieciami w Bałtyku?

fot. Wikipedia

W dniach 5-6 listopada odbyła się konferencja MARELITT Baltic, podczas której zaprezentowano koncepcje bałtyckiego projektu, którego celem jest ograniczenie wpływu porzuconych narzędzi połowowych na środowisko Bałtyku – informuje organizacja ekologiczna WWF Polska. Poparcie dla projektu wyraził między innymi poseł Parlamentu Europejskiego, Jarosław Wałęsa.

Bałtyk jest morzem szczególnym, na którego stan ekologiczny istotnie wpływa działalność człowieka. Jednym z zagrożeń dla Bałtyku i żyjących w nim organizmów są zagubione w wyniku zdarzeń losowych narzędzia połowowe. Sieci te dalej łowią – zarówno te unoszone w toni wodnej jak i te zaczepione na wrakach statków.

Szacuje się, że tylko w polskiej strefie Bałtyku może zalegać nawet 810 ton sieci widm – przypomina Piotr Prędki z WWF Polska. – Projekt MARELITT BALTIC, opracowany wspólnie przez WWF, Keep the Estonian Sea Tidy i szwedzką gminę Simrisham ma wesprzeć kraje unijne w osiągnięciu celu, jakim jest czysty Bałtyk. Projekt zakłada przeprowadzenie wspólnie z rybakami i nurkami akcji usuwania porzuconych sieci rybackich z dna morskiego i z wraków w Polsce, Szwecji i Estonii. Chcemy również wypracować przyjazną środowisku metodę utylizacji wyłowionych sieci. Jedyne czego nam brakuje to finansowanie i właśnie w tym celu zaprosiliśmy na spotkanie przedstawicieli potencjalnych instytucji finansujących.

Podczas zorganizowanego przez WWF Polska spotkania MARELITT Baltic projekt zaprezentowany został przedstawicielom administracji ze wszystkich trzech krajów nadbałtyckich w celu zwrócenia ich uwagi na problem. Wsparcie rządów poszczególnych państw i Komisji Europejskiej jest w tym wypadku niezbędne. Po pierwsze ze względu na konieczność zagwarantowania środków finansowych w celu realizacji zaplanowanych działań jak również z uwagi na konieczność wypracowania rozwiązań systemowych, które w przyszłości mogą ograniczyć negatywny wpływ zalegających w morzu sieci.

Sieci porzucone w morzu, najczęściej na skutek zdarzeń losowych, ciągle łowią, nie tylko ryby, które nigdy nie trafiają na stoły, ale również ptaki i ssaki morskie – przypomina poseł Parlamentu Europejskiego, Jarosław Wałęsa. ? Jeśli chcemy skutecznie ograniczyć wpływ sieci widm na środowisko konieczne są dwa typy działań. Po pierwsze, współpraca wszystkich państw bałtyckich, a po drugie, wprowadzenie do połowów takich narzędzi, które ograniczą liczbę utraconych sieci przez rybaków.

Źródło: WWF.pl

Mogłoby Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *