Aktualności

Oświetlenie LED a ekologia

fot. Sxc.hu

Wiele mówi się o problemie wysokiego zużycia energii elektrycznej w Polsce. Powinniśmy dążyć nie tylko do zminimalizowania jej zużycia, lecz także do upowszechniania źródeł odnawialnych. Oświetlenie LED jest rozwiązaniem jak najbardziej ekologicznym i energooszczędnym. W jaki sposób wykorzystanie technologii LED-owej do oświetlania domów i firm w Polsce może wpłynąć na ochronę środowiska naturalnego?

Czym jest oświetlenie LED?

Skrót LED jest zaczerpnięty od angielskiego wyrażenia Light Emitting Diode i określa diodę elektroluminescencyjną. Jest to nowoczesna technologia oświetleniowa, która na mniejszą skalę była wykorzystywana od lat na całym świecie. Pozwala na uzyskanie światła nie tylko w kolorze białym, ale i czerwonym, zielonym, żółtym i niebieskim. Nadaje się do tworzenia ciekawych efektów aranżacyjnych jak i do oświetlenia mieszkania czy biura. Bogaty asortyment oświetlenia LED dostępny jest  na stronie www.elektro-sal.pl.

Aspekty ekologiczne zastosowania oświetlenia LED

Nadrzędną zaletą oświetlenia LED jest jego energooszczędność. Szacuje się, że żarówki te zużywają 10 razy mniej energii niż normalne żarówki tradycyjne oraz mają 50 razy większą wytrzymałość, a ich żywotność sięga co najmniej kilkunastu lat.

Żarówki LED są bezpieczne dla środowiska naturalnego i zdrowia. Dzięki wysokiej wytrzymałości i żywotności, a także prostocie utylizacji, nie powodują zanieczyszczania przyrody w takim stopniu jak zwykłe żarówki. Dodatkowo niskie zużycie energii poprzez taki typ oświetlenia pozwala na wypracowanie oszczędności w kwestii kosztów energii elektrycznej. Mniejsze zapotrzebowanie na prąd powoduje, że do atmosfery przy produkcji energii elektrycznej nie przedostaje się taka ilość szkodliwych związków chemicznych, w tym dwutlenku węgla, jak przy oświetleniu tradycyjnego typu. Technologia LED umożliwia zminimalizowanie ewentualnych strat energii, dlatego większa ilość energii dostarczanej żarówce LED jest przetwarzana na światło, a nie na ciepło. Zauważymy to niewątpliwie przy ich wymianie.

Wybierając oświetlenie LED, użytkownik dba o środowisko naturalne. Żarówki te nie mają wewnątrz oprawki niebezpiecznej dla zdrowia rtęci, więc nawet jeśli ulegną stłuczeniu ani środowisko naturalne, ani człowiek na tym nie ucierpią.

Światło emitowane przez żarówki LED nie jest zimne i nieprzyjemne, jak często błędnie sądzą klienci. Można za ich pomocą uzyskać ciepłe światło i dobrać kolor emitowanego światła do indywidualnych wymagań.

One comment

  1. 1

    Ale bzdury, pisane pod dyktando producentów oświetlenia LED. Skoro są ekologiczne, to dlaczego mają znaczek, aby ich nie wyrzucać ze śmieciami? I jak utylizacja ma być prosta i bezproblemowa, skoro lampy LED to skomplikowana, zaawansowana technologia z użyciem mnóstwa komponentów i przeważnie tworzyw sztucznych? Jak przebiega proces utylizacji i co się potem dzieje z odpadami ?Są wykorzystywane powtórnie, czy pakowane i wraz z innymi elektrośmieciami trafiają do biednych krajów afrykańskich? A jakie ilości CO2 trafiają do atmosfery podczas transportu lamp LED z Chin? Bo w 99% produkowane są w Chinach. Może mi ktoś na to odpowiedzieć? Czy naprawdę są ludzie którzy wierzą w ich długą trwałość? Czy producenci zdecydowaliby się na wprowadzenie na rynek źródła światła o trwałości 25 tys godzin? Nie zbadany jest do końca wpływ lamp LED na wzrok, a już pojawiają się głosy, że są szkodliwe dla oczu. I jeszcze to, że o oświetleniu LED pisze się wyłącznie w samych superlatywach, a jakikolwiek głos krytyki jest traktowany jak herezje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *