Aktualności

Schorzenia siatkówki oka a badanie OCT

fot. kardiotel.pl

Siatkówka to część oka, której zadaniem jest odbieranie bodźców wzrokowych. Jest to swoista błona zbudowana z ułożonych warstwowo komórek nerwowych, które poprzez nerw wzrokowy łączą się z mózgiem. Kolejną składową siatkówki są światłoczułe receptory: czopki i pręciki. Jak każda część oka, również siatkówka narażona jest na wiele schorzeń. Poniżej przedstawiamy te najczęściej występujące.

Jaskra

Jaskra to zespół chorób, w wyniku którego dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego i komórek siatkówki. Jaskra powstaje w wyniku nadmiernego wzrostu ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Ujawnia się przeważnie po 40 roku życia, związana jest ze starzeniem się organizmu. Osoby u których w rodzinie zdarzały się przypadki choroby są w grupie podwyższonego ryzyka. Leczenie jaskry polega przede wszystkim na zmniejszeniu ciśnienia śródgałkowego, aplikując pacjentom specjalne krople do oczu. W wielu przypadkach możliwe jest też leczenie operacyjne

Retinopatia cukrzycowa

Choroba ta jest następstwem cukrzycy i polega na uszkodzeniu naczyń krwionośnych siatkówki. W konsekwencji prowadzi to do wylewu krwi w gałce ocznej. W polu widzenia pojawia się wtedy ciemna plamka. Choroba powoduje upośledzenie widzenia, a nieleczona może nawet prowadzić do ślepoty. Występuje u niemal wszystkich cukrzyków, którzy zmagają się z cukrzycą typu 1 i u ponad 60% zmagających się z cukrzycą typu 2. Leczenie polega na zapobieganiu rozwojowi choroby. Najważniejsze jest utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi.

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD)

Wyrodnienie plamki żółtej to choroba przewlekła, która dotyka osoby po 50 roku życia. W przebiegu choroby dochodzi do uszkodzenia centralnej części siatkówki – plamki żółtej. Choremu pogarsza się wzrok, dochodzi do ubytków w widzeniu obrazu, a nawet do całkowitej utraty wzroku. Wyróżnia się dwie postaci choroby: suchą i morką (tzw. wysiękową). Pierwsza występuje u ok. 90% chorych. Rozwija się wolniej i powoduje mniejsze uszkodzenia. Znacznie groźniejsza jest postać morka, która może dotknąć także osoby młode. Wysiękowe AMD leczy się poprzez terapię światłem lasera.

Badanie OCT

W przypadku chorób dotykających siatkówkę pomocnym badaniem jest optyczna koherentna tomografia (OCT). Wskazania do badania OCT oka to m.in. wyżej wymienione choroby, a także występowanie u chorego błon nasiatkówkowych i nowotwory. Badanie OCT jest także zalecane przy obserwacji po leczeniu zwyrodnień siatkówki.

Zmiany degeneracyjne zachodzące w siatkówce oka są związane przede wszystkim ze starzeniem się organizmu. Już po ukończeniu 40 roku życia powinniśmy regularnie kontrolować swój wzrok u lekarza, żeby możliwie jak najwcześniej wykryć nieprawidłowości. Szczególną uwagę na oczy powinny zwracać osoby chore na cukrzycę.

Więcej o badaniu OCT przeczytasz tutaj: http://www.kardiotel.pl/okulistyka/badanie-oct

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *