Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

Magazyny żerowe – pokarm na trudne czasy

gdos.gov.pl

gdos.gov.pl

gdos.gov.pl

Bóbr europejski jest typowym gatunkiem roślinożernym. Jedynie młode osobniki żywią się mlekiem matki ale już pod koniec 2. tygodnia życia bobrzęta zaczynają pobierać małe ilości pokarmu roślinnego. Szacuje się, że dorosły bóbr potrafi zjeść do kilograma materiału roślinnego dziennie, co rocznie daje około 330 kg, w tym około 100 kg łyka z drzew i krzewów oraz 230 kg roślinności zielnej.

Od wczesnej wiosny aż do jesieni bobry odżywiają się trawami i roślinnością wodną. Zdarza się, że w tym okresie, w przypadku ograniczenia dostępności roślin zielnych, pobierają także pokarm z roślin drzewiastych, preferując wierzby i topole, ale także jesiony, leszczynę, brzozy. Jesienią bobry zaczynają ścinać drzewa i krzewy, magazynując pędy pod wodą, w tzw. zimowych magazynach żerowych. Około 30% rodzin bobrowych nie przygotowuje magazynów żerowych na zimę. Podczas okresu zimowego takie rodziny szukają pokarmu w terenie i na bieżąco ścinają drzewa.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie apeluje do właścicieli stawów oraz cieków, w których bobry stworzyły swoje magazyny żerowe, o nie wyciąganie zatopionych gałęzi z wody. Zniszczenie magazynu żerowego zdeterminuje te zwierzęta do ponownego stworzenia takiego magazynu, co pociągnie za sobą dalszą wycinkę drzew wokół zbiornika wodnego.

Źródło: Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska – www.gdos.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *