Aktualności, Promowane

Jak skutecznie zadbać o uprawę rzepaku przed zimą?

rzepak ozimy - uprawa
fot. pixabay.com

Jeśli żyjemy z upraw, to one są wszystkim tym, co posiadamy najcenniejszego i o co musimy dbać zupełnie jak o bliskiego członka rodziny czy najlepszego przyjaciela.

Rzepak ozimy jest najczęściej w Polsce wysiewanym rzepakiem. Aby dał obfite plony w następnym roku, już pod koniec lata musimy dobrze zaplanować termin jego siewu, aby warunki klimatyczne były dla niego jak najbardziej optymalne. Najlepszym czasem na siew jest około 10 do 12 tygodni przed zahamowaniem jesiennej wegetacji tej rośliny.

Aby odpowiednio zadbać o swoje uprawy i aby mieć pewność wysokich plonów, najlepiej jest stosować odpowiednie środki wspomagające, ale tylko sprawdzonych i pewnych producentów, oferujących szeroki asortyment mineralnych nawozów dolistnych.

Wielu klientów przekonało się już, że inwestowanie w tego typu środki bardzo się opłaca, bowiem plony zawsze są obfite, a rośliny nie chorują. Naukowcy przeprowadzający badania nad preparatami takiego rodzaju jak nawozy sadownicze i są zdania, że niedobory makroskładników (np. azotu, potasu czy magnezu) i mikroskładników (np. cynku, miedzi, żelaza) powodują nieprawidłowy wzrost i rozwój rzepaku.

Jakie są konsekwencje?

Niedobór tych składników powoduje wiele zakłóceń w prawidłowym cyklu wzrostowym roślin. Z niedoboru azotu liście żółkną, a sama roślina bardzo słabo rośnie; niedobór fosforu powoduje z kolei czerwienienie liści; zbyt mała ilość wapnia hamuje całkowicie wzrost rośliny, wierzchołki obumierają, a liście dotykają nietypowe deformacje. To wszystko to jedynie początek długiej listy objawów chorobowych roślin, powodowanych brakiem odpowiednich mikro- i makroelementów.

Mogłoby Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *