Aktualności

Powody, które nie pozwolą Ci zapomnieć o… POMELO!

fot. medycynapress.pl
Coraz więcej osób zaczyna fascynować się tym niesamowitym owocem. Pierwsze co rzuca się w oczy, a raczej na usta to subtelny słodko-kwaśnawy smak i niewielki miąższ wewnątrz tego owocu. Jest to niesamowicie smaczny i duży owocom z rodziny cytrusów, który swoje narodziny miał w Azji Mniejszych, jednak ze względu na jego popularność postanowiono przenieść jego uprawę również do wielu innych tropikalnych zakątków świata.

Bardzo dużo osób nazywa ten owoc pulmetto, pumpela czy też biała cytryna. Uznawany jest on przez wielu smakoszy za biały klejnot pośród wszystkich owoców, jednak dlaczego tak jest i dlaczego tak dobrym pomysłem jest włączeni do swojej diety tego owocu?

Fantastyczny smak

W zasadzie bardzo trudno jest w sposób całkowicie jednoznaczny określić to jak smakuje ten owoc. Można by powiedzieć, że jest to coś na wskroś pomarańczy i grejpfruta, gdyż pomarańczowa słodycz przechodzi tutaj w cierpki, grejpfrutowy posmak. Kiedy spożywa się go w okresie porannym to jest on naprawdę świetny i to nie tylko z tego względu, że jest w stanie wzmocnić Wasz organizm, ale również dlatego, że dzięki niemu ma się w uczuciach niesamowicie przyjemne poczucie świeżości. Warto też zauważyć, że sok tego owocu spisuje się świetnie do różnego rodzaju sosów, marynat czy sałatek. Ponadto będzie również idealnie nadawał do się do tego, aby sporządzić przy jego pomocy mrożoną herbatę.

Niezbyt kaloryczne

W pomelo nie ma co doszukiwać się tłuszczu, ponieważ nie ma tam nawet ani jednego grama, a w jednej porcji tego egzotycznego cytrusa można znaleźć zaledwie 72 kalorie, więc jakby nie patrzeć jest to wręcz idealny owoc dla wszystkich osób, które muszą trzymać kalorie na naprawdę niskim poziomie. Jeśli jesteś osobą, która musi utrzymać wąską talię, albo chcesz zrzucić nadmiar tłuszczu, jednak nie przepadasz za takimi owocami jak grejpfrut, to zdecydowanie się na pomelo będzie dla Ciebie wręcz idealnym wyjściem. Warto zauważyć, że w obydwu owocach znajdzie się enzym, dzięki któremu spalanie tłuszczu będzie o wiele szybsze niż dotychczas.

Wiele błonnika

Podobnie jak w przypadku wcześniej opisywanego grejpfruta w pomelo również można znaleźć bardzo duże ilości błonnika, dzięki któremu procesy trawienne będą o wiele szybsze. Wystarczy, że zje się zaledwie kilka kawałeczków tego owocu, a zobaczycie, że uczucie nasycenia pojawi się po naprawdę krótkiej chwili, dlatego tez warto sięgać po ten owoc jeszcze przed posiłkiem. Pozwoli Wam to na zmniejszenie swoich potrzeb i nie będziecie musieli jeść tak dużo, aby czuć się dobrze, a to pozytywnie odbije się na pewno na Waszej wadze. Ponadto pomelo wpływa również na wolniejsze wchłanianie się węglowodanów, a ponadto dzięki niemu organizm człowieka jest w stanie o wiele szybciej i sprawniej usunąć wiele rodzajów toksyn, które powstają na wskutek przemiany materii.

Niezwykła ilość witaminy C

Tak jak innego rodzaju owoce cytrusowe, tak samo i tutaj jesteście w stanie niesamowicie dużą ilość witaminy C. Dzięki spożywaniu pomelo będziecie w stanie pokryć dzienne zapotrzebowanie organizmu w aż 193% na tę witaminę. W zasadzie każdy dobrze zdaje sobie sprawę jak dużo ta substancja posiada prozdrowotnych właściwości, a dla przypomnienia warto tylko i wyłącznie wspomnieć o tym, że wzmacnia ona chociażby układ odpornościowy i świetnie nadaje się do zwalczania przeziębienia, a ponadto dzięki niej zmniejsza się ryzyko tego, iż mogą wystąpić jakiekolwiek powikłania związane z przeziębieniem, a ponadto wpływa pozytywnie na krążenie i jest w stanie chronić organizm przed ewentualnym atakiem udaru.

Idealne na serce

W tym niesamowity owocu można znaleźć naprawdę wiele substancji, które są niezmiernie istotne dla serca człowieka, chociażby potas, dzięki któremu utrzymanie odpowiedniego ciśnienia krwi jest w zasadzie niemożliwe. Jeżeli zaś chodzi o pektyny, które można znaleźć w soku z tego owocu to dzięki ich działaniu osad, który zalega w tętnicach znika z nich o wiele szybciej, dlatego też skutkuje to tym, iż ryzyko wystąpienia zawału serca staje się problemem marginalnym.

Chroni przed rakiem

Do wielu dań, głównie w kuchni azjatyckiej stosuje się skórkę pomelo i to nie tylko ze względów smakowych, ale również z punktu widzenia zdrowotnego, a to z tego względu, że skórka z takich owoców zawiera w sobie bioflawonoidy, które są naprawdę cenne w profilaktyce chorób nowotworowych, zwłaszcza jeżeli chodzi o zwalczanie raka trzustki czy też jelita. Dzięki likwidowaniu nadmiernej ilości estrogenu są one w stanie zahamować proces związany z rozprzestrzenianiem się komórek rakowych, które mogą doprowadzić do powstania raka piersi.

Przeciwutleniacze

Pomelo jest uznawane za owoc, który jest idealny jako lek na wieczną młodość, a to wszystko dzięki zawartych w nim antyoksydantów, które są w stanie zatrzymywać procesy, które doprowadzają do starzenia się skóry, a ponadto są one również w stanie zwalczać wolne rodniki, a to w ostatecznym rozrachunku może doprowadzić do tego, że naprawdę szereg chorób zostanie za ich sprawą zwalczonych, zwłaszcza jeżeli chodzi o wszelkiego rodzaju dolegliwości związane z układem krwionośnym.

Autor: Anna Szymańczuk

Foto: medycynapress

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *