Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

GNIAZDO RYBOŁOWÓW ON-LINE

rybołowy online

Internauci znów będą mogli zostać świadkami przyjścia na świat jednego z najrzadszych ptaków w Polsce. Lasy Państwowe oraz Polskie Sieci Elektroenergetyczne uruchomiły internetową transmisję na żywo z gniazda rybołowów.

Transmisja z gniazda rybołowów

Projekt Rybołowy Online (kontynuacja projektu, który rozpoczął się w zeszłym roku) jest realizowany na terenie Nadleśnictwa Lipka w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile. Gniazdo znajduje się 30 metrów nad ziemią. Umieszczone jest na platformie przymocowanej do słupa przesyłowej linii energetycznej Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

– Celem projektu jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na rzadki w Polsce gatunek – mówi Anna Malinowska, rzeczniczka Lasów Państwowych. – Oprócz transmisji online, tak, jak w zeszłym roku, prowadzony będzie profil na Facebooku Rybołowy Online, na którym zamieszczane będą bieżące informacje na temat tych wyjątkowych ptaków.

– Rybołów jest bardzo rzadkim w Polsce ptakiem lęgowym. W naszym nadleśnictwie znajduje się jedno z niespełna 30 czynnych gniazd – opowiada Janusz Grabowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Lipka. – Jest ono naszą dumą i przysłowiowym „oczkiem w głowie”. Rybołowy odwdzięczają się nam wyjątkową wiernością. Przylatują do naszego gniazda regularnie od 17 lat.

Do 2005 r. para rybołowów gnieździła się na sztucznej platformie na drzewie. Po tym czasie przeniosła gniazdo na słup energetyczny. Kiedy w 2013 r. w czasie wichury gniazdo zostało zniszczone, pracownicy PSE, wykorzystując moment odbudowy gniazda, zainstalowali kamerę do obserwowania ptaków, która rejestruje obraz w rozdzielczości Full HD. Strumień jest dostarczany do Internetu ultraszybkim łączem.

W pierwszym roku transmisji internauci nadali rybołowom imiona RoSzponka i Szuwarek. Ptaki szczęśliwie wyprowadziły lęg składający się z trzech zdrowych piskląt. W tym roku do gniazda wróciły pod koniec marca. 9 kwietnia złożyły pierwsze jajo, dlatego możemy się spodziewać, że już niedługo będziemy świadkami narodzin nowego pokolenia rybołowów.

Ostatecznie w 2014 r. transmisję oglądano 100 tys. razy, a profil na Facebooku zgromadził prawie 3000 fanów. Kanał online z gniazda oglądano nie tylko w Polsce, ale również w Niemczech, Anglii, Francji i Stanach Zjednoczonych.

Transmisję można oglądać m.in. na stronie głównej Lasów Państwowych (www.lasy.gov.pl) i stronie Nadleśnictwa Lipka (www.lipka.pila.lasy.gov.pl).

Źródło: Lasy Państwowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *