Promowane

Jak wygląda montaż przekaźnika napięciowego?

przekaźnik napięciowy

Przekaźnik napięciowy pozwala na skuteczną kontrolę napięcia sieci, a w razie konieczności zabezpieczenia ją przed niebezpiecznymi zmianami wartości. Proces automatycznego montażu tego elementu składa się z kilku podstawowych faz.

Pokrywanie przekaźnika napięciowego topnikiem

Pierwszym etapem montażu przekaźnika napięciowego jest potwierdzenie, że wszystkie doprowadzenia elementu są proste. Powinny też przechodzić pionowo przez poszczególne otwory w płytce. Procesem wymagającym największej ostrożności jest pokrywanie jej topnikiem. Jeżeli przekaźnik napięciowy nie został umieszczony w szczelnej obudowie, występuje ryzyko migrowania topnika do wnętrza. Wówczas następuje zjawisko włoskowatości oraz penetracja, w związku z czym należy zmienić właściwości elektryczne i mechaniczne przekaźnika. Używając oprysku lub piany lutowniczej, warto upewnić się, że aplikacja postępuje prawidłowo i topnik nie zanieczyszcza komponentów. Najlepiej zastosować topniki na bazie alkoholu lub wody.

Lutowanie przekaźnika napięciowego

Przed lutowaniem należy wstępnie nagrzać płytkę, na czas wystarczający do bezproblemowego rozprowadzenia topnika. Od strony komponentów temperatura nie powinna przekraczać 100 st. Celsjusza. Proces lutowania najlepiej przeprowadzić z zastosowaniem fali lutowniczej. Należy ustawić jej wysokość w taki sposób, aby płytka nie była zatapiana. Lutowanie powinno trwać trzy sekundy, w temperaturze nieprzekraczającej 250 stopni, a omywana może być jedynie lutowana powierzchnia.

Czyszczenie przekaźnika napięciowego

Na ogół wskazane jest stosowanie topników nie wymagających oczyszczania elementu po lutowaniu. Jeżeli jednak płytka musi zostać umyta, zaleca się korzystanie z przekaźników napięciowych w wodoodpornych obudowach. Nie powinno się natomiast myć płytki przy zastosowaniu rozpuszczalników agresywnych lub wody posiadającej zbyt niską temperaturę. W drugim przypadku mogłoby nastąpić poważne uszkodzenie komponentów na płycie drukowanej oraz ich komponentów, spowodowane szokiem termicznym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *