Aktualności, Promowane

4 błędy popełniane przy zakupie ubezpieczeń komunikacyjnych

kalkulator ubezpieczenia OC i AC
fot. link4.pl / materiały prasowe

Ubezpieczenia komunikacyjne pozwalają uzyskać wsparcie finansowe w razie nieprzewidzianych zdarzeń na drodze. W ramach opłacanej składki firma ubezpieczeniowa zobowiązuje się bowiem do likwidacji szkody, odciążając w ten sposób właściciela ubezpieczonego pojazdu. Warto jednak mieć świadomość, że wielu kierowców popełnia kilka błędów, które rzutują na opłacalność / nieopłacalność polisy.

By mieć pewność, że wykupione ubezpieczenie będzie służyło zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami, trzeba dokonać dokładnej analizy ofertowej. Kalkulator ubezpieczenia OC i AC pomoże w porównaniu propozycji firm ubezpieczeniowych. Zaś zwrócenie uwagi na kilka istotnych kwestii pomoże w wyeliminowaniu rażących błędów popełnianych podczas wykupywania polisy.

1. Kierowanie się wyłącznie ceną przy AC

Większość kierowców jest przyzwyczajona do tego, by przy wyborze polisy kierować się wyłącznie ceną. O ile w przypadku OC jest to działanie zupełnie uzasadnione, tak w przypadku AC ? już nie. Warto bowiem mieć świadomość, że zakres polisy autocasco oraz wysokość sum gwarancyjnych zależy od wielu czynników. I to one determinują wysokość składki.

Chcąc wybrać mądrze AC – zgodnie z potrzebami, należy w pierwszej kolejności określić zakres ubezpieczenia. Autocasco może obejmować wypłatę świadczenia w razie uszkodzenia pojazdu w wyniku zderzenia, działania sił przyrody, a także w razie utraty auta na skutek kradzieży.

2. Określenie wysokiego udziału własnego w szkodzie

Wielu kierowców wybierając ubezpieczenie AC, dąży do obniżenia wysokości składki. W efekcie decyduje się na wysoki udział własny w szkodzie, co pozwala zredukować koszty ubezpieczenia. Warto jednak mieć świadomość, że w przypadku zderzenia pojazdów, ubezpieczyciel nie wypłaci wówczas pełnego świadczenia. Odszkodowanie będzie pomniejszone o wartość określonego w umowie udziału własnego. Warto więc przekalkulować, czy poczynione oszczędności faktycznie będą opłacalne.

3. Określenie wysokiej wartości franszyzy

Kolejnym dość często popełnianym błędem jest zgoda na wysoką wartość franszyzy integralnej. I tutaj ? podobnie jak w przypadku udziału własnego w szkodzie ? kusi przede wszystkim możliwość obniżenia składki. Warto jednak mieć świadomość, że nie zawsze jest to dobre rozwiązanie.

Franszyza integralna jest wartością, poniżej której firma ubezpieczeniowa nie wypłaca odszkodowania. Jeśli więc okaże się, że naprawa lusterka samochodowego wynosi 200 zł, a franszyza integralna 300 zł, wówczas kierowca zobowiązany jest do pokrycia kosztów naprawy. Może się więc okazać, że kilkanaście niewielkich usterek w ciągu roku będzie dla właściciela oznaczało dodatkowe wydatki ? mimo opłacania ubezpieczenia AC.

4. Odnawianie polisy zawsze u tego samego ubezpieczyciela

Często popełnianym błędem jest odnawianie polisy w tej samej firmie ubezpieczeniowej – bez wcześniejszego sprawdzenia konkurencyjnych ofert. W efekcie niektórzy właściciele pojazdów przepłacają nawet kilkaset złotych za składkę, choćby w przypadku OC.

W tym przypadku warto wykorzystać kalkulator ubezpieczenia OC i AC, dzięki któremu będzie można porównać oferty poszczególnych firm ubezpieczeniowych. Należy bowiem pamiętać, że rynek ubezpieczeń zmienia się w dynamicznym tempie. I nawet jeśli poprzednia firma ubezpieczeniowa będzie w stanie zaoferować dodatkowe zniżki dla lojalnych klientów, ich wartość nadal może być niższa w porównaniu ze standardową ofertą innego ubezpieczyciela. Dlatego warto przed podpisaniem kolejnej umowy wykorzystać kalkulator ubezpieczenia OC i AC.

Mogłoby Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *