Promowane

Jesteś ofiarą wypadku samochodowego? Sprawdź, co zrobić, jeśli sprawca nie ma ważnego OC

Jesteś ofiarą wypadku samochodowego?

Uczestniczyłeś w kolizji lub wypadku samochodowym? A może dręczy Cię fakt, że nie do końca wiesz, jak się zachować, jeśli kiedyś do tego dojdzie? Przeczytaj artykuł i znajdź odpowiedzi na nurtujące pytania. Zobacz, jak się zachować tuż po zdarzeniu drogowym oraz jak uzyskać odszkodowanie, jeśli sprawca ucieknie lub nie ma ważnego OC. Pamiętaj, że odszkodowanie z OC i tak Ci się należy!

Odszkodowanie z OC, kiedy sprawca uciekł lub nie ma ważnej polisy

Jesteś uczestnikiem wypadku samochodowego. Twój pojazd został zniszczony i nie możesz go uruchomić. Jest środek nocy, na dodatek są święta. Współpasażerowie są nieprzytomni od siły uderzenia, jednemu leci z czoła krew, Tobie zaś bardzo kręci się w głowie. Nie możesz znaleźć telefonu, a sprawca – zamiast udzielić Wam pomocy – właśnie daje w długą. Jeśli taka sytuacja śni Ci się po nocach, spieszymy z wyjaśnieniem: nie będzie miała miejsca.

Przede wszystkim pamiętaj, że służby ratunkowe działają całą dobę, także w dni wolne. Jeżeli kiedykolwiek dojdzie do poważne wypadku, na pewno uzyskasz właściwą pomoc. Teraz przejdźmy do sprawy odszkodowania z OC. Czy za leczenie, rehabilitację, holowanie pojazdu i kompleksową naprawę będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni? Na szczęście nie.

Zobacz poradnik: Sprawdzenie OC – jak i gdzie znaleźć czy sprawca ma OC?, żeby wiedzieć na przyszłość, jak sprawdzić ważność polisy OC osoby winnej zdarzenia i od razu skierować się do właściwego urzędu.

Jesteś ofiarą wypadku samochodowego?

Odszkodowanie z OC a Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

Właściwym organem, do której powinieneś się zwrócić, jeśli padłeś ofiarą wypadku drogowego, a sprawca odjechał lub nie opłacił polisy, jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Uzyskasz od niego pieniądze na leczenie i pokrycie kosztu naprawy samochodu w posobny sposób, w jakim uzyskałbyś środki od towarzystwa ubezpieczeniowego osoby winnej.

Przy okazji warto, byś wiedział, że jeśli sprawca ma ważne OC i poda Ci jego numer, nie zawsze musisz zgłaszać się do jego ubezpieczyciela. Jeśli Twój ma w ofercie BLS (Bezpośrednią Likwidację Szkód), pieniądze dostaniesz od niego, a on sam – już bez fatygowania Ciebie – rozliczy się z towarzystwem ubezpieczeniowym sprawcy.

Jesteś ofiarą wypadku samochodowego?

Co powinieneś zrobić jako uczestnik kolizji lub wypadku drogowego?

To, jak powinieneś zachować się jako uczestnik zdarzenia drogowego, zależy od klasyfikacji sytuacji. Zapamiętaj, że jeśli nie ma ofiar śmiertelnych ani nikt nie jest poważnie ranny, masz do czynienia tylko z kolizją, powszechnie zwaną stłuczką. Wówczas musisz uczynić drogę przejezdną dla innych uczestników ruchu, czyli zjechać autem na bok. Nie wzywaj pogotowania ani policji, o ile nikomu nie stała się krzywda. Spiszcie ze sprawcą wspólne oświadczenie i weź jego dane: osobowe, samochodu, numer polisy i nazwę ubezpieczyciela. Po policję możesz zadzwonić np. wtedy, kiedy sprawca nie przyznaje się do winy lub nie chce okazać dokumentów.

Inaczej zachowasz się, gdy są ofiary. Wówczas nie wolno Ci przemieszczać pojazdów, bo policja będzie musiała zabezpieczyć ślady. Wezwij ją wraz z pogotowiem do rannych ofiar – najlepiej dzwoniąc na numer 112. Jeśli są świadkowie zdarzenia, poproś ich o zostanie i złożenie zeznania przed policją. Pamiętaj, że to podziała na korzyść Twoją jako ofiary zdarzenia drogowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *