Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Wydarzenia

Największa akcja przeciwko nielegalnemu handlowi zagrożonymi gatunkami

słonie
fot. Godot13 pl.wikipedia.org
300 osób trafiło do aresztu, a ponad 600 prób nielegalnego handlu zagrożonymi gatunkami zostało udaremnionych dzięki największej operacji COBRA III – informuje międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF.

Wśród zatrzymanych znaleźli się kłusownicy i przemytnicy, wśród nich kilku wysoko postawionych w przestępczej hierarchii gangsterów – tłumaczy Karolina Tymorek z WWF Polska. – Wśród skonfiskowanych ładunków znalazło się 12 ton kości słoniowej i 119 rogów nosorożca, ale też wiele innych nielegalnych produktów.

Akcja została przeprowadzona na największą jak dotąd skalę. Wzięły w niej udział służby z 62 krajów na 4 kontynentach. Bez tej współpracy nie byłby możliwy tak spektakularny sukces. Dowodzi to tylko tego, jak ważne jest skoordynowane działanie.

Na terenie Europy w akcji wziął udział Europol, który wykrył aż 11 tysięcy produktów z zagrożonych gatunków oraz żywych zwierząt. Okazuje się, że problem nielegalnego handlu dotyczy również Unii Europejskiej. W granicach UE skonfiskowano m. in. 10 tysięcy martwych koników morskich i ponad 400 żółwi różnych gatunków i 50 kilogramów kości słoniowej.

Bez zdecydowanej walki z nielegalnym handlem z natury znikną bezpowrotnie kolejne gatunki. Wśród nich są tygrysy, słonie i nosorożce. Liczba przypadków zabitych przez kłusowników zwierząt dramatycznie rośnie.

WWF jest obecny na wszystkich kontynentach, aktywnie działając na rzecz ochrony siedlisk i zwalczania kłusownictwa w celu ocalenia wielu zagrożonych gatunków, m.in. wszystkich pięciu gatunków nosorożca, słonia afrykańskiego i tygrysa. Oprócz działań w miejscach występowania tych zwierząt, fundamentalne znaczenie ma współpraca z policją, służbami granicznymi i sądami. W Polsce WWF przeszkolił w ostatnich latach zarówno celników, policjantów jak i przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, dzięki czemu w naszym kraju obecni są dobrze wykwalifikowani funkcjonariusze, którzy skutecznie walczą z nielegalnym handlem zagrożonymi gatunkami zwierząt.

Od ubiegłego roku każdy może wspierać działania WWF Polska na rzecz ochrony tygrysa malajskiego w Malezji, w kompleksie leśnym Belum-Temengor, zwanym lasem nadziei, na Półwyspie Malajskim. Podstawą naszych działań jest monitoring tygrysów przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu oraz usuwanie wnyków i inne działania antykłusownicze. Dzięki monitoringowi możliwa jest skuteczna walka z kłusownictwem i niszczeniem siedlisk.

Dowiedz się więcej. Wejdź na www.ratujtygrysy.pl

Źródło: www.wwf.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *