Promowane

Smartfony – czy i jak mogą nam pomóc w walce o czyste powietrze?

smartfon w walce o czyste powietrze

Czym jest smog nie trzeba już dziś, niestety, nikomu tłumaczyć. Wiemy to, aż za dobrze. Wiemy też, jak ważne jest unikanie ekspozycji na działanie szkodliwych substancji zawieszonych w powietrzu. Smartfon może okazać się bardzo pomocnym narzędziem, które ostrzeże nas o smogowym zagrożeniu. W jaki sposób? Dowiesz się poniżej.

Smartfon ostrzeże Cię przed smogiem

Smartfony, jak na razie, nie są wyposażane w żaden czujnik, który pokazałby nam czy możemy bezpiecznie przewietrzyć mieszkanie albo zabrać dzieciaki na spacer. Dzięki aplikacjom, które możemy zainstalować na dowolnym smartfonie, np. takim jak Honor Play, otwiera się przed nami dostęp do baz danych gromadzących informacje z państwowych stacji pomiarowych.

Takich aplikacji mobilnych jest całkiem sporo, różnią się między sobą sposobem przedstawiania danych (wykresy, mapy, kolory). Od preferencji użytkownika zależy, na którą aplikacje się zdecyduje. Przykładowe aplikacje to: Kanarek, Air Quality (AirVisual), Zanieczyszczenie Powietrza oraz Jakość Powietrza w Polsce.

Niektóre z tych aplikacji wyposażone są w prognozy (pokazują, jak będzie zmieniała się jakość powietrza na przestrzeni dni) oraz w alerty dla astmatyków i alergików. Możemy sprawdzić czy na trasie rowerowej przejażdżki, w którą chcemy wyruszyć, powietrze jest dostatecznie czyste. Są też aplikacje dedykowane tylko poszczególnym miastom (np. Kraków Smog), dzięki czemu są bardzo szybkie i proste w obsłudze. Jeśli, z jakiegoś powodu, nie chcesz instalować na swoim telefonie aplikacji, aktualny stan jakości powietrza sprawdzisz na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (powietrze.gios.gov.pl/pjp/current).

smartfon w walce o czyste powietrze

Oczyszczacze powietrza a smartfony

Sam smartfon niestety nie oczyści powietrza wokół nas, nie ma takiej możliwości. Maseczka antysmogowa dobrej jakości jest skuteczna, ale przecież nosimy ją tylko na zewnątrz. W pomieszczeniach powietrze wcale nie jest wolne od smogu. Na rynku pojawiają się urządzenia, które są w stanie coś z tym zrobić. Oczyszczacze powietrza znajdują już zastosowanie w domach, przedszkolach czy urzędach. Dzięki zastosowanych w nich filtrach zasysane przez urządzenie brudne powietrze, zostaje oczyszczone.

Oczyszczacze posiadają też czujniki, które informują kiedy jakość powietrza jest zła i należy rozpocząć filtrowanie (informuje nas o tym dioda odpowiedniego koloru). Najnowocześniejsze urządzenia tego typu można obsługiwać za pomocą smartfona, np. Honor Play. Zainstalowana w telefonie aplikacja poinformuje nas o poziomie zanieczyszczenia, wilgotności, temperaturze czy potrzebie wymiany filtra.

Oczyszczacze redukują także ilość alergenów, roztoczy i zarazków znajdujących się w powietrzu. Czasem wyposażone są jednocześnie w funkcję nawilżania powietrza oraz walki z brzydkimi zapachami, co znacząco wpływa na komfort przebywania w pomieszczeniu.

smartfon w walce o czyste powietrze

Co jeszcze smartfon zrobi dla Twojego zdrowia?

Korzystając z ogromnego upowszechnienia się smartfonów, bardzo wzrasta liczba prozdrowotnych aplikacji mobilnych, dzięki którym możemy efektywniej dbać o nasze zdrowie. Dzięki temu, że masz np. Honora Play z systemem Android, możesz zainstalować aplikacje, które: pomogą rzucić palenie, schudnąć, pamiętać o regularnym piciu wody, przypomną i zaproponują zestaw codziennych ćwiczeń, zbadają słuch, pozwolą poznać skład kupowanych produktów spożywczych czy kosmetyków. Wystarczy tylko przeszukać sklep Google Play i znaleźć skuteczną pomoc w walce o lepsze samopoczucie, a potem z tej pomocy regularnie korzystać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *