Aktualności

Czy pralnia chemiczna może być ekologiczna?

Czy pralnia chemiczna może być ekologiczna?
Czy pralnia chemiczna może być ekologiczna?

Ekologiczny i chemiczny zazwyczaj stawiane są po dwóch przeciwległych końcach. W przypadku pralni przymiotnik ekologiczny jest tym bardziej zastanawiający. W końcu czyszczenie ubrań przy pomocy różnego rodzaju środków piorących zdecydowanie kojarzy nam się z zanieczyszczaniem środowiska. Czy pralnia chemiczna rzeczywiście może być ekologiczna?

Ekologiczna pralnia chemiczna to określenie, które od kilku lat z powodzeniem funkcjonuje w społeczeństwie. Rosnąca świadomość dotycząca zanieczyszczenia Ziemi oraz ruchy proekologiczne sprawiły, że chętniej wybieramy produkty ze znaczkiem „eko”. Jak wygląda proces czyszczenia chemicznego i czy jest on ekologiczny?

Pralnie chemiczne stosują czyszczenie na sucho, czyli bez użycia wody. W zamian wykorzystuje się środki chemiczne, które równie dobrze, a w wielu przypadkach nawet lepiej, radzą sobie z plamami i uporczywymi zabrudzeniami. Stosowane niegdyś rozpuszczalniki oprócz działania piorącego, wykazywały również działanie rakotwórcze i były mocno toksyczne. Po wprowadzeniu uregulowań prawnych, opracowano nowoczesne środki chemiczne, które są znacznie bardziej przyjazne dla środowiska i ludzi.

Przy udziale naukowców stworzono czterochloroetylen, zwany potocznie PER, który jest dziś powszechnie stosowanym rozpuszczalnikiem w ekologicznych pralniach chemicznych. Nie jest on w 100% bezpieczny dla Ziemi, dlatego na bezpieczeństwo środowiska zwraca się uwagę już przy budowie agregatów piorących. Proces czyszczenia odbywa się tak, aby nic nie wydostało się poza maszynę. Zastosowano wszelkie możliwe udogodnienia i ułatwienia prania: czyszczenie i suszenie odbywa się bezpośrednio po sobie, temperatura prania nie przekracza 30 stopni, wykorzystuje się minimalną ilość energii elektrycznej. Dzięki temu nic się nie marnuje, a rozpuszczalnik jest maksymalnie wykorzystywany.

Ostatnim etapem jest usuwanie rozpuszczalnika. Aby również ten etap nie wpływał negatywnie na środowisko, wprowadzono rygorystyczne przepisy dotyczące utylizowania odpadów z pralni chemicznej. Środki piorące są usuwane w specjalnych pojemnikach, a następnie oddawane do specjlistycznych zakładów zajmujących się neutralizacją tego typu odpadków. Przy każdej usłudze wydawana jest Karta Przekazania Odpadu, która jest wymagana podczas każdej kontroli w pralni chemicznej.

Eksperci wciąż pracują nad wynalezieniem środka, który będzie skuteczny, ale i bezpieczny dla ekosystemu. Obecnie jeden z najbardziej ekologicznych systemów prania to GreenEarth. Stosowany w tym procesie płynny silikon rozkłada się w piasek, w pełni przyjazny środowisku. Dodatkowym atutem GreenEarth jest brak szkodliwego wpływu na ubrania – np. guziki czy elementy metalowe. Takie rozwiązania proponuje m.in. firma Sovrana.

Czyszczenie w pralni chemicznej może być ekologiczne. Zastosowanie zaawansowanych technologicznie materiałów oraz ściśle określony system utylizacji odpadów pozwalają minimalizować negatywne skutki używania chemii podczas czyszczenia.

Czy pralnia chemiczna może być ekologiczna?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *