Aktualności, Styl życia, Zdrowie

Babciu, Dziadku – pijcie więcej wody!

babcia - dziadek - wnuk - picie wody

Przed nami Dzień Babci i Dzień Dziadka. Badania [1] dowodzą, że aż 77% seniorów w Polsce nie pije wystarczająco dużo wody, co stanowi dla nich śmiertelne niebezpieczeństwo.

Nawodnienie to jedna z kluczowych kwestii, które pomagają zachować zdrowie i dobre samopoczucie w okresie jesieni życia. Dlaczego picie wody jest tak ważne, jakie zagrożenia niesie ze sobą odwodnienie w organizmie seniora i jak je rozpoznać?

Walcząc z brakiem apetytu, który jest częstą przypadłością u osób starszych, zapominamy, że równie ważne jest odpowiednie nawadnianie. Zbyt skąpe przyjmowanie płynów może mieć opłakane skutki dla zdrowia seniorów. Warto więc przez całe życie wzmacniać zarówno u sobie jak i u naszych bliskich nawyk regularnego picia wody.

Dlaczego woda w diecie seniora jest tak ważna?

Spożywanie odpowiedniej ilości wody jest ważne w każdym wieku, ale w jesieni życia nabiera szczególnego znaczenia. Jak mówi specjalista żywieniowy, Konrad Gaca: „I bez odwodnienia, w ciele seniora wody jest mniej o ok. 10-15% niż u młodszych osób. Są to zmiany nieuchronne, związane z wiekiem. Nawet niewielkie odwodnienie, niezbyt groźne dla osób w sile wieku, dla seniorów może być powodem poważnych problemów, np. przyczynić się do zaostrzenia i rozwoju chorób przewlekłych. Może to skutkować także zaburzoną pracą nerek oraz zwiększonym ryzykiem powstania zakrzepów i zatorów”. Za mało wody to także sucha, swędząca skóra i gorsza rekonwalescencja, bowiem gęsta krew krąży wolniej i w związku z tym wolniej rozprowadza po organizmie substancje odżywcze.

Jak rozpoznać odwodnienie u seniora?

Do najczęstszych objawów, odwodnienia u osoby starszej, jakie wymienia Konrad Gaca należą: uciążliwe bóle i zawroty głowy, zaburzenia świadomości i widzenia (dodatkowo zapadnięte oczy) oraz przyspieszona praca serca. Senior może również skarżyć się na ogólne osłabienie. Dobrze jest także zwrócić uwagę na stan skóry i mocz: przy odwodnieniu skóra wykazuje brak elastyczności, a mocz ma intensywnie brunatną barwę i jest zagęszczony.

Jak wesprzeć regularne picie wody?

Zadbajcie o to, aby zawsze mieć świeżą wodę w zasięgu ręki. Daleko stojąca woda może zniechęcić do napicia się. Ważne więc, żeby w domu woda znajdowała się w kilku miejscach, tak by nie trzeba było po nią za daleko chodzić. To może być szafka nocna, ława w salonie czy stół kuchenny. Wodę mineralną można też wzbogacić cząstkami aromatycznego imbiru lub listkami świeżej mięty. Dzięki takim dodatkom woda zyska niepowtarzalny smak i możliwość dodatkowego orzeźwienia.

Dzięki odpowiedniej ilości wody cały organizm człowieka pracuje sprawniej i w związku z tym lepiej radzi sobie z chorobami. Zadbajcie o to, drodzy seniorzy, aby regularnie pić wodę. Dzięki temu będziecie mogli cieszyć się dobrym samopoczuciem i być wsparciem dla swoich bliskich przez długie lata. Kluczowe jest tu także wsparcie dzieci i wnuków – w Dniu Babci i Dziadka pamiętajcie o tym, że wsparcie w utrzymaniu zdrowia jest najlepszym prezentem, jaki możemy podarować naszym bliskim seniorom.

[1] Badania PBS przeprowadzone w 2014 r. dla Stowarzyszenia „Woda w domu i w biurze”.

Źródło: InfoWire.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *