Promowane

Różne rodzaje nawozów mineralnych oraz ich stosowanie

nawozy mineralne

Amatorska uprawa roślin to Twoja pasja? A może trudnisz się uprawami towarowymi? Jeśli tak, zapewne na co dzień spotykasz się z różnego rodzaju nawozami mineralnymi. Ich wybór na rynku jest bardzo duży i doskonale wiemy, jak łatwo jest się w nim pogubić.

Zapoznaj się z naszym przewodnikiem po nawozach mineralnych, dowiedz się, jak ich używać i podaruj swoim roślinom dokładnie to, czego potrzebują!

Czym są nawozy mineralne

Nawozy mineralne to substancje, których używa się w ogrodnictwie lub uprawie roślin, w celu wzbogacenia gleby w różnego rodzaju składniki pokarmowe. Dzięki stosowaniu odpowiednich nawozów mineralnych roślinom dostarczane są substancje niezbędne do prawidłowego rozwoju. Oprócz wspomagania wzrostu roślin, nawozy mineralne oddziałują na właściwości fizycznie, chemiczne i biologiczne gleby.

nawozy mineralne jednoskładnikowe

Rodzaje nawozów mineralnych

Nawozy mineralne rozróżnia się na podstawie kilku wytycznych.

Podstawowy podział nawozów mineralnych dokonywany jest na podstawie ich formuły. Zgodnie z nim wyróżnia się:

 • Nawozy mineralne jednoskładnikowe

  wykorzystywane w celu precyzyjnego dostarczenia roślinom jednego, określonego składnika pokarmowego, na przykład azotu.

 • Nawozy mineralne wieloskładnikowe (nazywane również kompleksowymi)

  w swoim składzie łączą one kilka składników pokarmowych, na przykład fosfor, potas i azot. Często ich skład dostosowany jest do wymagań pokarmowych określonych grup roślin. Na rynku spotkać można nawozy mineralne kompleksowe do iglaków, warzyw czy roślin kwitnących.

Kolejny podział opiera się na właściwościach fizycznych i formie nawozów mineralnych. Na jego postawie można wyróżnić:

 • Nawozy mineralne płynne

  występują w postaci gotowego roztworu lub w postaci stałej ale przeznaczone do przygotowania roztworu wodnego.

 • Nawozy mineralne sypkie

  w formie stałej (najczęściej granulowane), do posypywania.

nawozy mineralne

Nawozy mineralne dzieli się również ze względu na makro lub mikroelementy dominujące w składzie konkretnego produktu. Na tej podstawie wyróżnia się m.in. nawozy:

 • azotowe,
 • potasowe,
 • fosforowe,
 • wapniowe,
 • magnezowe.

Zastosowanie nawozów mineralnych

Zanim sięgniesz po nawozy mineralne, zapoznaj się z wymaganiami roślin, które zamierzasz zasilić – tylko w ten sposób będziesz w stanie odpowiedzieć na ich specyficzne potrzeby. Aby mieć pewność, jakie działania przyniosą najlepszy skutek, możesz zdecydować się również na przeprowadzenie analizy zasobności gleby. Dzięki temu dowiesz się, jakich pierwiastków brakuje w glebie i będziesz mógł działać precyzyjnie.

Jak używać nawozów mineralnych?

 • Nawozy fosforowe, potasowe, wapniowe oraz magnezowe

  najczęściej składniki te stosuje się przed siewem lub posadzeniem roślin w glebie Nawozy tego typu stosuje się po korzeń lub na powierzchnię gleby ale wówczas należy dobrze je wymieszać z glebą.

 • Nawozy azotowe

  można stosować przedsiewnie (lub przed zasadzeniem roślin) bądź w trakcie sezonu wegetacyjnego (pogłównie), w celu. dostarczenie roślinom plonotwórczego azotu. Azot jest łatwo wypłukiwany z gleby, stąd dla odpowiedniego zasilenia roślin tym składnikiem, w czasie wegetacji powinien być zastosowany w kilku dawkach.

Chcesz wiedzieć więcej na temat rodzajów nawozów oraz sposobów ich stosowania? Aby dowiedzieć się, jaki rodzaj nawozu mineralnego sprawdzi się najlepiej w Twojej uprawie, możesz skorzystać z pomocy ekspertów firmy ADOB.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *