Aktualności, Ochrona środowiska

PIĘKNA LILIA ZNALEZIONA W SZCZECIŃSKICH LASACH

Lilia złotogłów
LILIA ZŁOTOGŁÓW ZNALEZIONA W LEŚNICTWIE KARTLEWO/ FOT. KRZYSZTOF NAROLSKI

W lasach Nadleśnictwa Rokita (RDLP w Szczecinie) odnaleziono stanowiska, gdzie rośnie lilia złotogłów, wyjątkowo piękna i rzadka roślina. To pierwsze, odnotowane stanowisko tej byliny.

Kwiaty lilii złotogłów (Lilium martagon) zauważył Krzysztof Narolski, leśniczy leśnictwa Kartlewo. Leśniczy, podczas przeglądu grądowego lasu zauważył okazji tej rośliny.

Lilie rosną na niewielkiej leśnej polanie, otoczonej okazałymi ponad stuletnimi dębami, grabami, jaworami i jesionami. Miejsce, jak opisuje je leśniczy, jest malowniczo położone na skarpie, gdzie znajdują się dwa stanowiska kwitnącej lilii złotogłów, razem kilkadziesiąt okazów. To pierwsze stanowisko lilii złotogłów w lasach Nadleśnictwa Rokita.

Gatunek ten jest w Polsce objęty ochroną ścisłą od 1946 r. Lilia rośnie w miejscach zacienionych, na glebach piaszczysto-gliniastych.

Kiedyś cebulki lilii były traktowane jako przysmak, jedzono je zarówno na surowo, jak i gotowane. Cebulki zawierają dużą ilość skrobi, suszone były mielone razem z kłączami pałki szerokolistnej i wykorzystywane jako mąka.

TOMASZ SZESZYCKI, NADLEŚNICTWO ROKITA
ŹRÓDŁO: LASY PAŃSTWOWE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *