Promowane

Plastik w liczbach – ile plastiku rocznie produkujemy?

zgniecione plastikowe butelki

Nieustanny rozwój przemysłu, galopująca konsumpcja i szybkie tempo życia sprawiają, że środowisko staje się coraz bardziej zanieczyszczone. Problemem okazuje się jednak nie tylko smog w atmosferze czy globalne ocieplenie, ale też to, co dzieje się w naszym bezpośrednim otoczeniu. Jednym z największych zagrożeń jest plastik, którego używamy na co dzień. Jak duża jest skala tego problemu i w jaki sposób możemy z nim walczyć?

Skąd bierze się plastik w naszym otoczeniu?

Tworzywa sztuczne są powszechnie uważane za niemal cudowny i uniwersalny materiał. Rzeczywiście trudno zaprzeczyć, że plastik jest niezwykle przydatnym tworzywem. Tani, lekki i wytrzymały znalazł wiele zastosowań. Spotkasz go w sklepach spożywczych, aptekach, na stacjach benzynowych czy w branży sportowej. Jest obecny m.in. w telewizorze, Twoich butach do biegania czy samochodzie (w znacznej ilości!).

W teorii plastik powinien podlegać recyklingowi, aby nie powstawało go coraz więcej i mógł być wykorzystywany ponownie. Niestety, proces powtórnego uzdatniania tworzyw sztucznych jest kosztowny, a w świadomości wielu z nas nie zakorzeniło się jeszcze przekonanie, że o naturę trzeba walczyć, ponieważ czyste środowisko nie jest dane raz na zawsze.

Okazuje się, że zaledwie niecałe 15% produkowanych przez nas śmieci jest w ogóle poddawanych recyklingowi. Inne badania wskazują na wartości rzędu 30-35%. Cała reszta plastiku zostaje spalona lub zalega na wysypiskach śmieci, gdzie będzie rozkładała się przez kilkaset lat, stopniowo uwalniając do gleby trujące związki.

Z raportu jednego z najbardziej poczytnych czasopism popularnonaukowych opublikowanego w lutym 2021 roku wynika, że na Ziemi wytwarza się aż 20 tysięcy plastikowych butelek… co sekundę. A trzeba pamiętać, że to jedynie jeden z bardzo wielu elementów układanki.

Jeżeli nie chcesz dokładać swojej cegiełki do globalnego problemu zanieczyszczenia, możesz zainwestować np. w dzbanek do filtrowania wody. To proste w obsłudze i niedrogie urządzenie wyposażone w filtr, które pozwala na bezpieczne spożywanie wody kranowej. W ten sposób możesz znacząco ograniczyć swój udział w wytwarzaniu plastiku.

Mały globus zawinięty w woreczku foliowym

Czy rzeczywiście plastik w środowisku jest aż tak groźny?

Problem zaśmiecenia Ziemi plastikiem jest palący. Do oceanów co roku trafia 8 milionów ton tworzyw sztucznych. Znaleziono je nawet w żołądkach skorupiaków na dnie Rowu Mariańskiego, gdzie nie jest w stanie przeżyć człowiek.

Jeszcze kilka lat temu każdy mieszkaniec Unii Europejskiej rocznie produkował około 40 kilogramów plastiku. Dzisiaj spokojnie możemy przyznać, że te liczby są wyższe o 15-20%.

Zostało naukowo udowodnione, że plastik gromadzący się w żywych organizmach może zakłócać ich naturalne funkcjonowanie. Cierpią na tym dzikie ssaki, ptaki oraz wszystkie inne żyjące istoty. Głównym problemem jest zakłócanie przez cząsteczki plastiku prawidłowego funkcjonowania układu hormonalnego oraz łatwe łączenie się sztucznych materiałów z innymi, szkodliwymi związkami.

Choć rzadko o tym myślimy, drobiny plastiku dostają się do organizmów zwierząt z wody, powietrza, a także zostają spożyte wraz z pożywieniem. W ten sposób prędzej czy później wiele z tych substancji trafi do organizmu człowieka w postaci związków chemicznych dostarczonych w jedzeniu.

Aby ograniczyć ilość potencjalnie szkodliwych czynników oddziałujących na nasze zdrowie, warto zadbać o spożywanie czystej wody kranowej i ograniczenie zużycia plastiku w postaci butelek. Mogą Ci w tym pomóc wkłady filtrujące do dzbanka, które usuną z domowego źródła wody większość zanieczyszczeń.

Jak lepiej zadbać o środowisko?

Wbrew temu, co może się wydawać, nie trzeba czynić specjalnych, daleko idących wysiłków, aby zadbać o środowisko i może to zrobić każdy z nas. Pierwszym krokiem może być wykorzystanie specjalnego naczynia wyposażonego w filtr. Każdy z filtrów do dzbanka Brita Maxtra starcza na miesiąc użytkowania.

Przez ten czas tworzy barierę, która skutecznie zatrzymuje nie tylko drobiny plastiku, ale też pozostałości leków, cząsteczki metali, piasku czy rdzy. Dzbanek do filtrowania wody możesz wykorzystać zarówno w domu, jak i w pracy, skutecznie ograniczając ilość generowanych odpadów plastikowych.

Wymiana wkładu filtrującego do dzbanka jest banalnie prosta i możesz przeprowadzić ją w kilku prostych krokach. Wystarczy, że zanurzysz filtr w wodzie, usuwając z niego pęcherzyki powietrza, a następnie dwukrotnie zalejesz go wodą i… gotowe!

Dzbanki filtrujące oraz akcesoria do nich znajdziesz we wszystkich sklepach ze sprzętem AGD. Jeżeli jednak chcesz mieć pewność, że kupujesz najwyższej jakości towar, szukaj certyfikowanych przedstawicieli znanych marek w Internecie. W sklepie Filtrosfera kupisz nie tylko dzbanek filtrujący Brita Maxtra, ale także komplet filtrów różnego rodzaju, które dopasujesz do swoich potrzeb.

Pamiętaj, że bycie ekologicznym zaczyna się od małych kroków. Pierwszy z nich wykonaj jeszcze dziś, wybierając dzbanek do filtrowania wody!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *